Budowlanka – działalność techniczna która polega na wznoszeniu albo zmianie obiektów budowlanych

Budownictwo ma mnóstwo definicji. Jedna z nich mówi, że jest to działalność techniczna która polega na stawianiu bądź zmianie obiektów budowlanych. Z uwagi no to gdzie te budynki powstają budownictwo dzieli się na wodne oraz lądowe. Mnóstwo sprzętów i urządzeń jest używanych w budowlance. Jednym z nich są żurawie budowlane. Dzieli się ja na stacjonarne oraz ruchome. Służą one do stawiania między innymi skytowerów i zaliczane są do najpotężniejszych maszyn roboczych. Składają się one z paru części.

Na początku nieduży żuraw samochodowy stawia ramę wykonaną ze stali, a na niej pierwszy moduł wieży. Wszystko to wykonywane jest na specjalnie uszykowanym podłożu. Tak oto powstaje podstawa, która obciążona jest ciężarem. Na górze czy też na szczycie konstrukcji umieszczone jest kabina operatora, ramię a także przeciwwaga. Do wznoszenia żurawia służy specjalne urządzenie podnoszące.

Transport morski, żurawie portowe

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Ono może przemieszczać się do góry i na dół, dzięki czemu żuraw podwyższa sam siebie. Żuraw ma stalową konstrukcję, dlatego też nie wygina się – szczegóły na . Poza tym nie ma szans na to, aby się przewrócił, bowiem jak już wcześniej było przytoczone podstawa jest obciążona balastem wykonanym z betonu. Takie dźwigi mogą uzyskać wysokość w przybliżeniu 100 m. W wielu przypadkach żurawie stosowane są do podnoszenia i transportowania części budynków takich jak dachy, oraz materiałów na placach budowy. Jednak zanim zostaną one upoważnione do eksploatowania muszą przejść poprawnie test.

Egzamin ten wykonywany jest przez Urząd Dozoru Technicznego.

Zaciekawił Ci się tego rodzaju artykuł? Jeśli tak, to zanim wyłączysz komputer, kliknij najpierw tu – ta witryna też bez wątpienia przypadnie Ci do gustu.

Gdy zostanie on pomyślnie zakończony wówczas żurawie mogą zacząć prace na placu budowy. Tego typu żurawia może obsługiwać tylko i wyłącznie wykwalifikowany i posiadający specjalne uprawnienia robotnik.

Ten tekst Ci się podoba? To odwiedź serwis kołek gwintowany, a znajdziesz więcej podobnych danych, które też będą fascynujące.

Określany jest on, jako maszynista żurawia. Jego praca należy do niebezpiecznych. Przyczyniają się do tego takie czynniki jak m.in. praca na wysokości oraz w niestabilnych warunkach synoptycznych. Naturalnie, gdy szaleje bardzo silny wiatr prace na dźwigu są zatrzymywane.