Ciężki wybór nowo wybudowanego domu

Bardzo trudno kupić konkretne mieszkanie. Deweloperzy kuszą atrakcyjnymi blokami, ale rynek wtórny wydaje się łatwiejszy. Jeśli decyzja już zapadnie, kupujących czeka mnóstwo formalności.

Dom czy mieszkanie za milion

Autor: Prestige PR
Źródło: Prestige PR
Rynek nieruchomości nie jest dzisiaj najsilniejszy, ale niemniej jednak kupujemy mieszkania Poznań, i Wrocław rządzą na rynkach regionalnych pod względem liczby tworzących się inwestycji. Wszyscy, którzy szukają własnego M w wielkich miastach wahają się pomiędzy rynkiem pierwotnym a wtórnym (czytaj więcej).

Przyjazny rynek pierwotny?
Od połowy tego roku działa ustawa deweloperska, która wychodzi naprzeciw tym wszystkim noszącym się z zamiarem zakupu mieszkania z rynku pierwotnego (). W miejsce zwykłej umowy przedwstępnej weszła umowa deweloperska, która ma formę aktu notarialnego, więc może być solidnym zabezpieczeniem. Oprócz tego sprzedający mają obowiązek otwierania rachunków powierniczych dla kupujących. Kupujący ma wpłacać więc poszczególne transze na konto, a bank przekazuje to inwestorowi – tylko wtedy gdy, że inwestycja (Usługi nadzoru budowlanego) posuwa się zgodnie z planami. Trzeba sprawdzić typ rachunku powierniczego, gdyż szczególnie ten zamknięty może być najpewniejszy. Dodatkowo obowiązkiem jest jeszcze prospekt informacyjny, który kupującym ma podać deweloper Poznań i inne duże miasta już rozpoczęły budowę osiedli według nowych zasad.

Tańszy rynek wtórny

Archicom.pl - Najnowsze inwestycje mieszkaniowe

Mieszkania z rynku wtórnego kuszą możliwością wprowadzenia się od razu, a remonty czasami nie są konieczne. ]W tym przypadku na pewno dobrze trzeba skontrolować stan prawny mieszkania i zwrócić się o odpis z ksiąg wieczystych i informacje o zameldowanych. Najlepiej również skontrolować prawo osób trzecich do mieszkania, a upewnienie się o braku zaległości czynszowych także jest ważne.

Umowa przedwstępna może może być pod postacią aktu notarialnego, chociaż kupujący często chcą jedynie umowę cywilnoprawną. Należy pamiętać o kolejnych wpłatach: podatek od czynności cywilnoprawnych i wszystkie opłaty sądowe.

Inwestycje mieszkaniowe w Poznaniu i Wrocławiu od dawna tworzą się zielonych tereneach miast. Piękne osiedla są atrakcyjne dla młodych rodzin, a ustawa deweloperska ma ułatwić spokojne transakcje. Rynek pierwotny będzie więc coraz popularniejszy.