Czy powinno się wykonać badania zanieczyszczenia gruntu przed budową domu?

Nie zawsze możemy być w pełni pewni, iż działka, na jakiej chcemy wybudować dom, nie była kiedyś np. wysypiskiem śmieci. Takie obawy pojawiają się szczególnie wówczas, gdy teren budowlany znajduje się daleko od innych budynków. Zdarzają się przypadki, gdy po paru latach okazuje się, że poprzedni właściciele działek magazynowali tam kiedyś np. azbestowe śmieci albo stare jarzeniówki z rtęcią.

Turbiny wiatrowe

Autor: bogenfreund
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bogenfreund/465058200/

Takie przypadki zdarzają się głównie wtedy, gdy ziemia kupiona była po promocyjnej cenie. Jeżeli posiadamy jakiekolwiek obawy co do pozyskanego gruntu, niezbędne może wydawać się badanie zanieczyszczenia gruntu.

Ciekawe fakty o tym obszarze tematycznym zdobędziesz w różnych serwisach, lecz znacząca witryna jest tylko jedna! Sprawdź nas!

Warto jest w głównej mierze sprawdzić działkę pod względem wcześniejszego wykorzystania terenu zgodnie z przepisami ochrony środowiska.

Rzetelny nadzór geotechniczny może wykazać, czy zakupiona ziemia jest wolna od różnego typu zanieczyszczeń, czy też trzeba się obawiać (zobacz pod tym adresem: ).Ważne jest również, żeby jeszcze przed zakupem działki sprawdzić dokładnie, kto był wcześniejszym posiadaczem działki oraz jak ziemia była wcześniej zagospodarowana. W celu zdobycia takich wiadomości niezbędne jest przestudiowanie informacji w księdze wieczystej. Nie mniej istotne mogą okazać się także badania dostępne w urzędach lub lokalnych organach ochrony środowiska. Należy także wcześniej dyskretnie zapytać sąsiadów na temat tego, co na danym terenie znajdowało się wcześniej.

Wykonanie bardziej szczegółowych badań chemicznych ziemi oraz wód nie jest obowiązkowe w sytuacji każdego zakupu. Jednak są rozmaite sytuacje, kiedy takie badania są wskazane (sprawdź szczegóły – ). O możliwym zanieczyszczeniu środowiska może świadczyć to, czy na danym gruncie albo w jego bezpośredniej bliskości realizowana była działalność polegająca na produkcji, gromadzeniu bądź stosowaniu substancji groźnych dla środowiska.

Sygnałem alarmowym powinna okazać się również wiadomość o tym, że na określonym terenie znajdowało się wysypisko śmieci, zwłaszcza tzw. dzikie.

Zainteresował Cię ten tekst? Jeśli tak, to szybko sprawdź tutaj firma wyburzeniowa inne tego typu materiały – one także są godne uwagi.

Nie mniej ważne są również szczegółowe badanie struktury geologicznej. W niektórych sytuacjach nawet zanieczyszczania, jakich źródło znajduje się w pewnej odległości, mogą przedostać się wodami gruntowymi do kupowanego gruntu. Dzięki dokładnym badaniom i analizom gruntu możemy wyzbyć się wszelkich wątpliwości i obaw.