Czy zdawałeś sobie sprawę, w jaki konkretnie sposób powstał beton wykorzystywany w budownictwie?

Teraz zaczynamy cykl artykułów dotyczących budownictwa – skąd dokładnie biorą się poszczególne rodzaje materiałów budowlanych, które materiały najlepiej sprawdzają się podczas wznoszenia konkretnych budynków i tym podobne rzeczy.

Jeśli jesteś ciekawy to zapraszamy serdecznie – w dzisiejszym artykule krótka historia kruszywa.
Czym właściwie jest kruszywo?

przemysł - przekrój

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Kruszywa to właściwie nic innego jak właśnie ziarnisty materiał stosowany w budownictwie. Jest to zwykle mający postać niedużych drobinek materiał, po którego przerobieniu powstaje beton. Widziałeś kiedyś bez wątpliwości, jak wyglądają kruszywa do betonu, gdyż na terenie właściwie każdego placu budowy jest ich naprawdę sporo (kruszywa do betonu). Kruszywa można syntetycznie podzielić ze względu na poszczególne cechy – na przykład ze względu na ich wielkość, skład czy pochodzenie.
Podział kruszywa ze względu na pochodzenie
Najpopularniejsze kruszywa do betonu to z pewnością te pochodzenia organicznego. Zwykle powstają w wyniku oddziaływania sił przyrody na skały – tam zazwyczaj znajduje się kopalnia kruszyw, która zajmuje się wyłącznie poddawaniem kruszywa obróbce mechanicznej (kopalnia kruszyw – PGP BAZALT S.A.). Niejedna kopalnia kruszyw jednak obecnie poszerza swoją działalność, produkując również kruszywa sztuczne.
Rodzaj betonu, który można otrzymać z konkretnego rodzaju kruszywa
przemysł - akt

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli zagłębisz się nieco w tematy budowlane, zdecydowanie dowiesz się, że w budowlance wykorzystuje się zwykle beton o różnym stopniu ciężkości. Jeśli buduje się na przykład duże konstrukcje, wówczas na dole niezbędny jest beton ciężki. Odwrotnie, do budowania niewielkich budowli o stabilnej masie potrzebny będzie jedynie beton (sprawdź beton architektoniczny na ścianę dekorian) średniej grubości czy nawet beton lekki.

Zależnie od potrzeb, do zrobienia poszczególnych rodzajów betonu potrzebne będą inne kruszywa. Specjaliści na pewno wskazaliby Ci najważniejsze różnice pomiędzy nimi.