Ekologiczne budowle nie szkodzące środowisku

W dzisiejszych realiach, ludzie są znacznie bardziej świadomi faktu, jak ich życie wpływa na otoczenie. Dlatego też pojawiają się coraz to nowe pomysły na to, jak przeciwdziałać zanieczyszczeniu i zbyt dużej eksploatacji ziemi. Jedną z dziedzin, która prężnie rozwija się w tym aspekcie, jest budownictwo. Obecnie pojawiły się tak zaawansowane technologie, że również rodziny prywatne chcą je wdrożyć u siebie.

dom

Autor: Carine06
Źródło: http://www.flickr.com
dom

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Ostatnimi laty coraz modniejsze stają się domy energooszczędne, przykładowo: https://www.archipelag.pl/projekty-domow/domy-energooszczedne, które stosują wszelkie działania pro ekologiczne. Jednym z nich będzie instalowanie baterii słonecznych. Zazwyczaj umieszcza się je na szczycie, od strony wschodniej. Przez cały dzień bateria ta absorbuje energię słoneczną a później przetwarza ją i dostarcza do naszego lokum. Można dzięki temu rozjaśnić swoje mieszkanie, korzystając z naturalnych zasobów, nie generując odpadów. Lampy te do najtańszych nie należą, jednak już w ciągu roku będziemy mogli dostrzec różnicę w rachunkach za prąd, które będą bardzo symboliczne.
dom

Autor: Agência Brasília
Źródło: http://www.flickr.com
Obecnie nowoczesne projekty domów zazwyczaj zawierają w sobie rozwiązanie na deszczówkę. Montuje się specjalne kanaliki, nie tylko w ścianach budynku ale także na pobliskim mu podłożu. W momencie nawet najmniejszych opadów deszczu, ciecz wpływa do tych kanalików, po czym przenosi się do specjalnego kotła. Tam jest ona oczyszczana za pomocą ekologicznego filtra z wszelkiego rodzaju bakterii i chemikaliów, które mogą być w deszczu. Później, za pomocą specjalistycznej pompy jest ona przenoszona do obiegu kanalizacji naszego lokum. Projekty domów ARCHIPELAG tego rodzaju są coraz bardziej popularne, przez co z roku na rok są tańsze.

Domy energooszczędne to najbliższa przyszłość. W obecnych czasach, gdy na Ziemi żyją miliardy ludzi, powinniśmy stosować naturalne metody ogrzewania czy pozyskiwania wody, w przeciwnym razie zabraknie nam wszelkiego rodzaju surowców. Dla nas korzystanie z tych nowinek jest korzystne, bowiem oszczędzamy znaczne sumy.