Jaki materiał wykorzystuje się przy układaniu deptaka oraz jak się to robi?

Jednym z najpopularniejszych surowców wykorzystywanych do układania nawierzchni chodników czy też podjazdów przy garażach, są niewielkie wykonane z betonu kostki, które mogłyby mieć różną wielkość, kształt czy nawet kolor.

Tego typu właściwości mogą pozwolić na dostosowanie wygląd np. chodnika do formy architektonicznej pobliskich domów czy ogólnie otoczenia takiej nawierzchni.
Bardzo ważnym czynnikiem jest także niski stopień skomplikowania budowy czy też naprawy takiej nawierzchni. Te, które są wykorzystywane głównie dla pieszych mogłyby być układane przy wykorzystaniu kostki o grubości 6cm. Jeśli natomiast obciążenia są większe, kostka brukowa powinna posiadać grubość 8 albo nawet 10 centymetrów. Może być ona stosowana na powierzchni o dowolnej wielkości i nie będzie to miało wpływu na brak konieczności wykonywania dylatacji. Trzeba jednak pamiętać, że pomimo faktu, że np. deptak z kostki brukowej dobrze przepuszcza wodę opadową, należy jednak zagwarantować możliwość jej szybkiego spłynięcia z powierzchni chodnika. Najłatwiejszym na to sposobem jest zastosowanie nachylenia powierzchni w kierunku najbliższego nieutwardzonego gruntu.
łazienki

Autor: shay coh
Źródło: www.flickr.com
kostka brukowa

Autor: Fabio Omero
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli chodzi o czynności wykonywane podczas jej układania, należy dzielić je na kilka etapów. Początkowym krokiem jest wykonanie zagłębienia, czyli tzw. korytowanie. Innym krokiem jest ew. zamontowanie odwodnienia. Trzecim stadium jest układanie krawężników i przygotowanie stabilizującej grunt (sprawdź na: wzmacnianie fundamentów) podbudowy czy warstwy podkładowej. Wykorzystanie instalacji odwodnieniowej mogłoby być wymagane w czasie układania kostki brukowej na dość dużej powierzchni.

Niestety najczęściej uniemożliwia to zastosowanie spadku w oczekiwaną przez architekta stronę. Inaczej mówiąc możliwość odprowadzenia wody zazwyczaj jest uzależniona od określonych warunków wodno-gruntowych, stopnia wypoziomowania wody gruntowej lub stopnia nasiąkliwości gleby.