Jaki rodzaj dachu wybrać do swojego domu? Prezentujemy kilka wskazówek dla tych, którzy stawiają swój dom

Jeżeli teraz budujesz nowy dom, wówczas na pewno rewelacyjnie zdajesz sobie sprawę z tego, jak dużo pracy jeszcze przed Tobą. Stawianie swojego domu to na pewno nie bułka z masłem, dlatego w każdym razie powinieneś poświęcić temu przedsięwzięciu niemal wszystkie swoje siły – kiedy chcesz, aby Twój dom był perfekcyjny, wtedy musisz poświęcić na to naprawdę mnóstwo czasu. Osobiste nadzorowanie wszelkich prac na pewno wyjdzie Ci tylko na dobre.
Przed Tobą z pewnością mnóstwo istotnych decyzji do podjęcia – kiedy chcesz, aby Twój dom został zbudowany dokładnie tak, jak sobie tego życzysz, wtedy musisz być w stałym kontakcie nie tylko z ekipą budowlaną, ale także z architektem, z którym będziesz uzgadniał najważniejsze kwestie.

dom

Autor: Thomas Kohler
Źródło: http://www.flickr.com
Jedną z poważnych decyzji, przed którymi będziesz musiał stanąć, jest zdecydowanie wybór typu dachu, który znajdzie się na Twoim domu. (Projekty domów bliźniaczych) Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to nieistotne, jednakże właściwy dach, który będzie dopasowany do Twojego domu, bez wątpienia będzie w stanie zaoszczędzić Ci sporo kłopotów.
Jeżeli chodzi o domy jednorodzinne, bez wątpliwości najbardziej modny jest klasyczny dach – pełna analiza – dwuspadowy, który powoduje zdecydowanie najmniej kłopotów w codziennym używaniu.

Masz chęć przeczytać inne podobne praktyczne wskazówki? Jeżeli tak, to zobacz tutaj wiązary dachowe drewniane, a niewątpliwie nie odczujesz zawodu.

Projekty jak najczęściej mają w planach zabudowane poddasze, na którym można umieścić dodatkowe pokoje. To znakomity pomysł dla tych, którzy nie chcą stawiać ogromnego domu, ale jednocześnie chcą wykorzystać niemalże każdą wolną przestrzeń. W dodatku domy z dwuspadowym dachem nie powodują kłopotu z zalegającym na dachu śniegiem czy liśćmi.

Projekt architektoniczny

Autor: Cushing Memorial Library and Archives, Texas A&M
Źródło: http://www.flickr.com

Praktycznie równie modne jak dachy dwuspadowe są także dachy kopertowe. Są one na pewno bardzo praktyczne jeżeli chodzi o spływanie z nich deszczu, jednakże nie są tak bardzo polecane jak dachy dwuspadowe. Projekty domów z dachem kopertowym najczęściej nie przewidują żadnych pokoi na poddaszu. Z tego powodu dachy kopertowe, chociaż wyglądają o wiele ładniej niż dachy dwuspadowe, nie są tak mocno praktyczne. Przestrzeń bezpośrednio pod dachem zazwyczaj pozostaje całkowicie niewykorzystana, co powoduje zazwyczaj dodatkowe koszty. Jeśli stajesz przed wyborem dachu, wtedy musisz pamiętać o różnicach pomiędzy tymi dwoma rodzajami dachów, które tutaj omówiliśmy.