Jakiego rodzaju procedury nas czekają podczas przekraczania granicy różnych państw. O czym mówi regulamin tych procedur?

Choć większość z nas od czasu do czasu słyszało to wyrażenie, tak naprawdę zdarza się, że nie do końca zdajemy sobie sprawę co ono znaczy oraz jakie procedury obejmuje. W trakcie takiej kontroli sprawdza się dokumentację oraz posiadane przedmioty. Przede wszystkim płaci się cła i dodatkowe opłaty. Jest to dopełnienie wszystkich reguł obowiązkowych przy przejmowaniu dóbr, ekwipunków lub ludzi podczas przekraczaniu linii celnej. O czym będziemy mówić bliżej? Rzecz jasna o odprawie celnej.

Odprawa celna kojarzy się z kontrolą na lotniskach, co jest właściwie prawdziwą informacją. miejscu odpraw ludzie są poddawani kontroli celnej. Zwraca się uwagę na rzeczy, za które możemy mieć zwrócony podatek (czytaj też składka na ubezpieczenie zdrowotne) VAT, jak i przedmioty, które trzeba pokazać służbie celnej oraz te, które podlegają ocleniu. Kto jest zwolniony z kosztów celnych? Opłaty nie ponosi osoba zamieszkała w obrębie Unii Europejskiej, jeżeli przemieszka się do innych państw Uni. Nie dzieje się tak gdy towary są przewożone dla handlu.

lotnisko

Autor: Dolapo Falola
Źródło: http://www.flickr.com

Podczas kontroli celnej wiemy jaka będzie wysokość cła. Tak ustaloną kwotę nasz przewoźnik będzie zmuszony uiścić. Spis dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia odprawy możemy poszukać w sieci. Po wprowadzeniu frazy „dokumenty do odprawy celnej ITL-Omega” znajdziemy właściwe dokumenty, przez które odprawa przejdzie bezproblemowo. Trzeba wiedzieć, że istnieje kilka typów: ostateczna, czasowa oraz odroczona. Pierwsza z wymienionych mówi, że przedmioty nie wrócą już przez granicę, kolejna – towary po jakimś czasie powracają, ostatnia – gdy urząd celny oddaje towary do sprawdzenia innej instytucji.

Niejednokrotnie zadajemy sobie również pytanie, dlaczego właściwie płaci się cło. Otóż, dany kraj pobiera opłaty, bynp. zagraniczne przedmioty lub produkty spożywcze nie stanowiły za dużej konkurencji dla produktów krajowych. Cło daje dodatkowe środki finansowe każdemu krajowi, w związku z czym ma ono większe przychody. Mimo iż odprawa celna wydaje się być żmudną i długotrwałą procedurą, w dzisiejszych czasach dzięki wiadomości zawartych w internecie, wcale nie musi taka być. Powinno się więc przejrzeć różne dostępne informacje i odbyć kontrolę bez żadnych przeciwności.