Kiedy i w jaki sposób można zacząć naukę, aby z powodzeniem podchodzić do maturalnego egzaminu.

Pytanie tego typu zapewne sobie zadaje duża część kończących liceum. Tradycyjnie standardowa jest prosta. Należy systematycznie się uczyć od początku szkoły, a jeszcze lepiej od początku podstawówki, żeby nie mieć problemów na egzaminie maturalnym. Teoretycznie jest to prawdziwe twierdzenie, jednak mało który uczeń gimnazjum, a tym bardziej podstawówki będzie się przejmował tym, że za parę lat przyjdzie mu zdawać taki egzamin.

kurs maturalny

Autor: Alba Estévez G.
Źródło: http://www.flickr.com
Wprawdzie we współczesnym systemie szkolnictwa uczniowie są niejako nastawieni na takie wyzwania, bo na koniec wszystkich etapów uczenia się muszą przystąpić do egzaminów podsumowujących, ale te pierwsze zmagania są raczej podsumowaniem dla nich samych i szkoły, niż faktycznym sprawdzeniem posiadanej wiedzy i umiejętności. Z tego też powodu większość uczniów na wczesnych etapach nauki nic nie będzie sobie robić z tego, że fragmenty wiedzy uciekają im przez brak systematyczności, nieuwagę albo zwyczajne lenistwo.

Później, wraz z kolejnymi latami coraz trudniej będzie z nadrobieniem zaległości. Rezultat będzie taki, że część dzieci zaczyna sobie odpuszczać uczenie się stwierdzając, że pewne obszary wiedzy (jak języki obce – angielski na maturze? nic trudnego) są dla nich za bardzo niezrozumiałe i przez to niedostępne. Niektórzy w odpowiednim czasie orientują się, że pora zabrać się do pracy i systematycznie próbują nadrobić braki, zapełniając powstałe wcześniej luki.

szkoła

Autor: HWUPetroleum
Źródło: http://www.flickr.com
A całkiem spora grupa zaczyna uczyć się na bieżąco, pozostawiając jednak puste pola na obszarach, jakie mniej ich interesują lub są zbyt duże do samodzielnego nadrobienia. A przecież zarówno sama nauka, jak i życie będzie wymagać od człowieka w pierwszej kolejności kompleksowego rozumienia rzeczywistości. Dopiero mając pewną, choćby podstawową wiedzę z wielu dziedzin, da się znacznie lepiej rozumieć świat który nas otacza. A i matura będzie obejmować już na tyle szerokie partie wiadomości, że mając duże luki łatwiej pogubić się w innych popularniejszych dziedzinach. Skutecznym rozwiązaniem które pozwolą nadrobić zaległości są różnego typu kursy matura – pomocne źródła. Robiąc takie kursy matura jest tylko kolejnym etapem na drodze świadomego rozwoju i stawania się dojrzałym dorosłym człowiekiem.