Kostka chodnikowa Strzegom

Śliczny zieleniec i pobliże budynku, to wizytówka jakiegokolwiek posiadacza. Wielki wpływ na stylistykę i wystrój posiadłości ma dobrze zaaranżowana mała architektura. Istotną jej cząstkę stanowi bardzo modna w ostatnim czasie wytworna kostka brukowa.

Kostka częstokroć jest klasyfikowana jako mało złożony wyrób betonowy, zarówno w produkcji, jak i wyglądzie. Jednak technologiczny rozwój zeszłych lat, zaowocował propozycją wysokiej jakości produktów o zadziwiającej odporności, estetyce i funkcjonalności. Najnowsze trendy w drobnej architekturze, wykazują tendencję odchodzenia od typowych wzorów, odcieni i konfiguracji bruku na korzyść kostki o nieregularnej fakturze ubogaconej szlachetnymi kruszywami.

Kostka brukowa w rynku

Autor: Milosz1
Źródło: http://www.flickr.com
Jednym z wiodących w ostatnim czasie nurtów jest splatanie składników kontrastowych. Wielokrotnie wykorzystuje się zestawienie kostki o prostej powierzchni z kostką o nieregularnej fakturze. Kostka brukowa ze Strzegomia (na www pełna oferta), bardzo interesująco prezentuje się nie jedynie przy starych, zabytkowych budynkach, lecz też przy dzisiejszych budowlach, w których strukturze dominuje szkło, stal (stal zbrojeniowa) i proste kształty. Nietypowe kombinacje sprawiają, że powierzchnia z kostki brukowej nabiera nieskazitelności i doskonale koresponduje z otoczeniem.

kostka brukowa

Autor: Paolo Trabattoni
Źródło: http://www.flickr.com
Projektując nawierzchnię naokoło budynku, takie jak dróżka do domu, schody, altanka w ogrodzie, czy miejsce na ruszt, z reguły wydziela się odcieniem, kształtem, względnie fakturą. Alejki w ogrodzie są przeważnie węższe, wiją się pośród bujnej zieleni i mają nieregularne kształty. Do ich budowy stosuje się mniejszej kostki brukowej, a na obrzeżach dróżek używa się osobliwe składniki wykończeniowe, jakie też wspaniale nadają się do wykończenia rabatek i gazonów. Znaczne przestrzenie, jak droga dojazdowa, podejście od bramki wjazdowej, wielokrotnie są wykonane z kostek o większych rozmiarach, lub przystrojone przeróżnymi formami. Dobrze wyglądają rodzaje proste, oparte na kwadracie, które w efekcie komponują proste, perfekcyjne wzorce i kuriozalne szachownice. Jeszcze ciekawszy efekt osiągniemy, jak przy tworzeniu kostki brukowej (Strzegom) o znacznych powierzchniach wykorzystamy również nietradycyjne zestawienie przeróżnych materiałów, albo kostkę o przeróżnych rozmiarach – strzegomska kostka brukowa.