Na co można zwracać uwagę, żeby dom był jak bardziej energooszczędny? Jakiego typu cechy są najistotniejsze?

Dom niskoenergetyczny możemy wybudować w różnych technikach, które spełniają kryteria dotyczące przewodzenia ciepła. Jedną z nich są ściany z trzema warstwami, gdzie każda może spełniać określoną funkcję, mogą zapewnić szczelność, odporność i izolacyjność termiczną oraz akustyczną. Jakie możemy wymienić określone projekty domów energooszczędnych?

Quo vadis inwestorze

Autor: Archipelag
Źródło: Archipelag

Tego rodzaju dom (zobacz także ogrodzenia gabionowe) może też zostać zrobiony w technologii ścian dwuwarstwowych, tutaj więcej: . Może się składać się on z warstwy tak zwanej nośnej i izolacyjnej, stosuje się w niej styropian i wełnę. Tego typu dom może być również zrobiony w technice ścian z jedną warstwą, przykładowo z betonu komórkowego czy bloczków wykonanych ze styropianu, które wypełniane są betonem. Aby ściana była odpowiednio ciepła, grubość materiały musi wynosić od 31 do 50 centymetrów. Znaczną zaletą ścian o jednej warstwie jest w większości przypadków ich paroprzepuszczalność. To sprawia, że w domu jest przyjemny mikroklimat, a także zmniejsza się ryzyko występowania zagrzybienia.

Kolejną techniką, w której ma szansę być zrobiony dom energooszczędny jest metoda konstrukcyjnym w ścianie jest drewniany lub stalowy ruszt, jaki od zewnętrznej strony zabudowuje się płytami OSB, zaś od wewnętrznej strony płytą gipsowo-kartonowymi. Odstęp między nimi wypełniana jest wełną mineralną. Każda z tego typu technologii powstaje na solidnych fundamentach, jakie mogą charakteryzować się ogromną wytrzymałością i niewielką nasiąkliwością oraz wytrzymałością na działanie mrozu.

Wejdź na ten odsyłacz a odnajdziesz wskazówki z www stworzone dla osób zaintrygowanych nakreślanym w niniejszym artykule zagadnieniem.

Obecnie, większość fundamentów wykonuje się z betonu oraz żelbetonu.

Całość domu jest chroniona przez właściwy, odcinający utratę ciepła dach. Zarówno w domach z poddaszem użytkującym czy nieużytkowym za całkowicie energooszczędne uznaje się dachy o jednym spadzie i o dwóch spadach. stopień ich powierzchni do kubatury jest najmniejsza. Najistotniejszą rolę dla energooszczędności budynku stanowią otwory na okna i drzwi, więc trzeba zadbać o nowoczesne oraz ciepłe okna i drzwi. Pamiętajmy, aby zwracać na to uwagę, projekty domów piętrowych czy parterowych muszą być w takie wyposażone- .