Podjazd, taras a także ścieżki – jaką kostkę brukową wybrać do ogrodu

Największą popularnością cieszy się dzisiaj kostka betonowa. Osiągalna w ogromnej liczbie kolorów oraz kształtów, umożliwia bezproblemowe dopasowanie jej do elewacji czy ogrodzenia. Do wyboru są także bruk klinkierowy, kamienisty oraz drewniany, różnego typu płyty, cement wylewany, a nawet kruszywo. Ścieżki ogrodowe, taras ziemny, a nawet podjazd można wyłożyć brukiem betonowym, kamiennym i klinkierowym. To trwałe i najczęściej stosowane surowce nawierzchniowe.

Kostka Modena granito nero

Autor: Libet
Źródło: Libet

Pamiętajmy jednakże, ażeby w miejscach, po których będą przesuwać się samochody, zestawić grubsze elementy. Na trakty piesze starczy kostka z betonu albo kamienna o grubości 4 cm albo 4,5 cm bruk klinkierowy. Osiągalna na rynku kostka z drewna nie znosi natomiast dużych obciążeń, jednak można nią wzmacniać dróżki. Kostka betonowa postarzana Libet Decco cieszy się obecnie dużym powodzeniem, dzięki temu iż ma naturalny wygląd.

Zaciekawił Cię nasz artykułu? Więc zapraszamy Cię – zajrzyj na następną stronę i dokonaj oceny naszych opisów. W razie pewnych niepewności – zwróć się do nas!

Oprócz zwyczajnego betonowego bruku – o typowych konturach oraz odcieniach – dostępna jest kostka o uszlachetnionej powierzchni, która nieźle odwzorowuje kamień jak też drewno (wśród roślin najkorzystniej wyglądają naturalne materiały). Nowoczesne technologie pozwalają swobodnie formować i farbować bruk i stosować różne sposoby obróbki jego wierzchniej powłoki. Liczne kolekcje bruku proponowane przez firmę Libet zawierają fragmenty zróżnicowanych rozmiarów, które po ułożeniu dają bardzo naturalny efekt. Warta uwagi jest też tzw. kostka ekologiczna – z wypustami dystansowymi, dzięki jakim w nawierzchni pozostają przeloty (wolne przestrzenie możemy wypełnić kruszywem albo ziemią po czym zasiać murawę).

Nie czekaj już – zweryfikuj propozycję (https://dekorianhome.pl/nowoczesne-oswietlenie), jaką dla ciebie przygotowaliśmy. Uwzględniliśmy wszelkie oczekiwania naszych konsumentów!

Zaletą takiej nawierzchni jest głównie to, że przepuszcza wodę deszczową do gruntu. Zastosowanie znajduje najczęściej na podjazdach (nie zaś na ścieżkach), bo mniej wygodnie się po niej idzie.

Wspomnienie lata, ogrzewa chłodne zimowe wieczory

Autor: Libet
Źródło: Libet

Co lepiej się sprawdza – kamień czy klinkier? Obydwa materiały cechuje ogromna odporność oraz stały odcień. Bruk klinkierowy wytwarza się z gliny i piasku poprzez wypalanie w nadzwyczaj wysokiej temperaturze – dzięki temu jest to niezwykle solidny materiał – nienasiąkliwy, odporny na ścieranie, działanie substancji chemicznych, blaknięcie. Bruk kamienny z kolei zawsze ma szlachetny wygląd. Jego kształt jest nieregularny, nawierzchnia może być łamana, piaskowana lub polerowana.