Przenośniki taśmowe – opis agregatu.

Przenośnik taśmowy to urządzenie transportowe mająca charakter ciągły.
Za sprawą sporej różnorodności i szerokiej gamie taśm transportowych można je wykorzystywać do różnych produktów. Zwykle wykorzystywane są do transportowania materiałów sypkich lub drobnych. Przenośniki taśmowe mają szerokie zastosowanie w prawie wszystkich gałęziach przemysłu. Wykorzystywane są w hurtowniach, składowiskach, kopalniach kruszywa, terenach budów czy liniach produkcyjnych.

Przenośnik taśmowy

Źródło: http://www.sxc.hu
Istnieje wiele konstrukcji przenośników taśmowych. Z reguły zasilane są napędami elektrycznymi. Najczęściej spotykany jest przenośnik, zbudowany z taśmy transportowej (przenośnikowej), połączonej w pętlę podpartej na zwałach zwanych krążnikami, napędzany za pomocą jednego lub wielu bębnów zasilających.

Czy stosujesz przenośniki taśmowe

Taśma jest naprężana za pomocą mniej albo bardziej skomplikowanych urządzeń napinających (wkręt rzymski, napinacze sprężynowe, nadążne, grawitacyjne, hydrauliczne lub pneumatyczne). Przy transportowaniu produktów, mogących oblepiać taśmę (szlam, stłuczka szklana, cukier), montowane są z reguły też maszyny czyszczące (szczoty, noże, skrobaczki). Taśma w przenośniku taśmowym wykonana jest z reguły z gumy, silikonu, napinającego tworzywa sztucznego, a nawet bawełny, wzmacniana stalowym drutem.

Istnieją też przenośniki zasilane linami albo łańcuchami, przenośniki z taśmą wyposażoną w poprzeczki upraszczające przesył towarów pod dużymi kątami, czy przenośniki z taśmą, przykrywającą nosiwo. Przy długich przenośnikach taśma powrotna może być odwracana.

Jeśli poszukujesz innych danych na opisywany temat, to również rzuć okiem na (https://www.zaciskihamulcowe.pl/faq/) analogiczne serwisy, które podnoszą tę problematykę.

Innym rozwiązaniem jest konstrukcja z taśmą rolowana w rurę w środkowej części drogi przenośnika – dzięki temu, materiał transportowany, jest chroniony przed czynnikami zewnętrznymi, a droga przenośnika może przebiegać po łukach.

Przenośniki taśmowe mogą posiadać na przykład wagi (mierniki przepływu) przenoszonego materiału czy wykrywacze metali. Pracę transportera zabezpieczają sygnalizatory zerwania taśmy, przeciążenia, czujniki temperatury, zbiegania taśmy i tym podobne. Przenośniki taśmowe lub łańcuchy następujących po sobie takich przenośników mogą przenosić towary na kilometrowe odległości.

Zobacz też depaletyzatory(depaletyzatory)
Używane są wszędzie tam, gdzie transport kołowy jest utrudniony albo mniej się opłaca, jak też do transportowania towarów z miejsca niższego na wyższe. W kopalniach podziemnych przenośniki taśmowe po wyposażeniu w aparaty zabezpieczające i sygnalizacyjne, mogą być wykorzystywane do transportowania pracowników ( z reguły w pozycji klęczącej). W kopalniach odkrywkowych stosuje się przenośniki, których położenie zmienia się w trakcie przesuwania frontu robót za pomocą tak zwanych mostów skarpowych. Warto sprawdzić więcej