Przyłącz się do osób sortujacych odpady! Dlaczego jest to misja niezwykle istotna dla naszego ekosystemu?

Coraz bardziej kładziony jest nacisk na sortowanie śmieci. Prócz pozytywnego oddziaływania na środowisko, rozważna segregacja śmieci ma również inne zalety Segregacja odpadów pozwala przyszły ich odzysk. Z jakiego powodu jest to tak istotne?

Jak dobrze sortować odpady?

kosze do segregowania odpadów

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Najprościej za segregację śmieci zabrać się od zakupu pojemników na dany rodzaj śmieci. Musimy mieć kosze na 3 rodzaje śmieci. Jeden na śmieci „zielone” – tam będziemy umieszczać wszystko, co ulega degradacji, czyli np. resztki po warzywach – szczególnie przydatny dla gospodyń. Drugi kosz powinien być na śmieci zmieszane. Wszystkie te, które nie są szkłem bądź plastikiem, albo nie poddają się degradacji. Kolejne pojemniki powinny zawierać w sobie tworzywa sztuczne i papier. Segregując w ten sposób odpady przyłożysz się do obrony środowiska. Jest tak z powodu, że poprzez sortowanie wysypiska śmieci mogą być dłużej używane. Dzieje się z tego powodu, że na wysypisko nie wędrują śmieci niebezpieczne, np. lekarstwa.

W jaki sposób usunąć z mieszkania śmieci, które nie pasują do żadnego kosza

Jeśli posiadasz w domu odpady elektroniczne, czy lekarstwa – nie wyrzucaj wkładając je w normalnym pojemniku na śmieci. Istnieją firmy (takie jak Firma Utylinia), które parają się bezpłatnym odbiorem odpadów elektronicznych ze podanego miejsca. Trzeba tylko zatelefonować i umówić się co do daty odbioru. Za odpady elektroniczne uznaje się stare, niedziałające urządzenia elektryczne i elektroniczne, np. suszarka do ubrań czy zamrażarka. Wrzucenie odpadów elektrycznych do zwykłego śmietnika może grozić wysoką karą.

leki do utylizacji

Autor: Nina Matthews
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku, kiedy chcemy wyzbyć się przeterminowanych lekarstw możemy wynieść je do najbliższej apteki.

Zakończyłeś czytać ten artykuł i marzysz o kolejnym? Nic bardziej prostego. Trzeba tylko kliknąć w poniższy link i jesteśmy tu (http://alpaki.pl/).

Tam na pewno znajdziesz pojemnik do którego możesz wyrzucić swoje zbędne tabletki. Dodatkowo nietypowych odpadów możesz wyzbyć się zanoszcząć je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. PSZOK weżmie od Ciebie smieci będące m.in zużytymi oponami, bateriami, olejami silnikowymi. W małych ilościach śmieci remontowe. PSZOK nie przymie jednakże odpadów będących wynikiem działania własnej firmy.