Serdeczność w stosunku do innej osoby zdecydowanie się opłaca. Dlaczego warto być życzliwym dla innej osoby?

Czy masz świadomość na czym polega efekt wyświadczonej przysługi? Na pewno zdajesz sobie z tego sprawę, bo sam tego doświadczyłeś. Jest inaczej zwany efektem Benjamina Franklina. Tendencja do zmiany swojego stanowiska na lepsze co do osób, dla których wykonało się jakąś dobrą rzecz lub uczynek. Czy doświadczasz tego często na co dzień?

mężczyźni rozmawiający na ulicy

Autor: zenjazzygeek
Źródło: http://www.flickr.com
Efekt wyświadczonej przysługi często wyjaśnia się przytaczając zasadę kategorii rozbieżności poznawczej. Zrobienie czegoś dla innej osoby, tym bardziej w sytuacji, gdy za nią nie przepadamy albo jest dla nas obojętna, może powodować dość osobliwy stan, pewnego napięcia. Aby zredukować ten dysonans dokonujemy zmiany naszej postawy, coś na kształt, że pomoc dla tej osoby bierze się z faktu, iż ją lubię.

Poszukujesz użytecznych informacji? To dobrze, ta strona internetowa kominki z pewnością Cię zainteresuje, gdyż znajdziesz na niej wiele niezwykle ciekawych informacji.

Nawet jeśli przed podjęciem pomocy ta kwestia była dla nas zupełnie inna. Czasem doświadczamy tego stanu, choć przebiega on różnie i nie jest obowiązkowo taki, jak ten określony w definicji. Po prostu, jeżeli jakiejś osobie pomagamy to czujemy się bardzo dobrze, mamy dobry nastrój, dlatego iż jakiemuś człowiekowi udzieliliśmy pomocy. Ogarnia nas uczucie wypełnienia dobrego uczynku.

Osoby religijne mogą również odbierać to na zasadzie, iż na tym tak naprawdę polega pomoc drugiemu człowiekowi. Może się to więc łączyć z koncepcją zbawienia, która staje się rzeczywista poprzez wiarę, ale też poprzez pomaganie jakiemuś człowiekowi.

Aby rozwijać się w wybranym temacie – kontynuuj wyszukiwanie kolejnych interesujących treści w przeróżnych artykułach. Kliknij w ten link i studiuj bez ograniczeń.

To także łączy się z szeroko pojmowaną życzliwością, gdy spotykamy kogoś na ulicy oraz jesteśmy dla tej mijanej osoby serdeczni lub po prostu uśmiechamy się do niej miło. Na przeróżnych poziomach odnajdziemy zastosowanie takiej zasady (). Ostatnio na przykład coraz bardziej popularne stają się portale, gdzie możemy coś komuś oddać nie biorąc za to pieniędzy. Czemu to robimy? Na pewno z jakichś pobudek osobistych, by pozbyć się konkretnej rzeczy, bo nie mamy na nią miejsca, ale częściej czynimy w ten sposób, by komuś ofiarować taką darmową rzecz.

Produkty spożywcze

Autor: Janet McKnight
Źródło: http://www.flickr.com
Skoro nam już nie jest potrzebna, to dlaczego inna osoba nie ma z tego korzystać. Tak wygląda to w różnych miejscach w naszym kraju, jak oddam za darmo Olsztyn. Świetnie to funkcjonuje, gdyż z jednej strony znajdujemy osobę, która coś zyskuje, a z kolejnej osobę, która jest w stanie coś oddać oraz poczuć się dobrze z tym faktem, iż sprawiło się komuś taką niespodziankę.