W jaki sposób 50 lat temu radzono sobie z ogrzewaniem lokali mieszkalnych, a jak obecnie podchodzimy do tego zagadnienia

W naszych szerokościach geograficznych należy nastawić się, że przynajmniej przez pół roku pali się w piecach. Ogrzewanie bywa tak istotną instalacją, że żaden posiadacz mieszkania nie może wprowadzić się na stałe, jeśli w piwnicy nie umieszczono np. pieca co. Jednakże wraz z rozwojem nowych technologii pojawiły się na rynku rozwiązania, które kompletnie odmieniły nasze myślenie o ogrzewaniu.

Pompa ciepła

Autor: Peter Stevens
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedyś obiekty ogrzewano głównie tradycyjnym opałem, czyli węglem brunatnym bądź ewentualnie drewnem. Z upływem dekad ekologia stała się modna, co w rezultacie spowodowało, że w naszych piwnicach zaczęły się pojawiać kompletnie inne urządzenia.

Staromodne piece z kafli i metalowe piecyki zostały wyparte wpierw przez potężne i sporo ważące piece co, które nawiasem mówiąc funkcjonują do dzisiaj i mając się całkiem dobrze. Ich bezdyskusyjną zaletą jest fakt, że można w nich palić różnego rodzaju surowce, od węgla brunatnego poczynając, a na papierze kończąc. Jednak teraz wytwórcy systemów grzewczych koncentrują swoją uwagę na odnawialnych źródłach ciepła, czyli np. na świetle słońca.

wielka zmiana mogła się urzeczywistnić dzięki takim sprzętom jak pompy ciepła (przeczytaj więcej na polecanej stronie www). Działają one na zasadach określonych przez fizykę, zatem bazują na teorii, którą ludzkość zdobywała przez wieki. Ciepło do ogrzewania domowych murów jest pozyskiwane z gruntu, ale na tym nie koniec. Udaje się nawet do wspomnianych celów wykorzystać także wodę, a nawet powietrze.

Aby otrzymać następne szczegóły na ten temat wejdź do kolejnej witryny. W niej na pewno zainteresuje Cię interesująca informacja (http://poldannet.pl/pl).

Rekuperator

Autor: ARCHIPELAG
Źródło: ARCHIPELAG

Pozyskiwanie ciepła ze znanych od starożytnych stuleci żywiołów jest bardzo opłacalne, gdyż pompy ciepła są też wykorzystywane do podgrzewania wody z wodociągu. W ten sposób można, jak pokazaliśmy, zaoszczędzić na opłatach za prąd (Nanoterm – producent central wentylacyjnych i pompy ciepła).

Rekuperacja to wyraz, który nie tak dawno zadomowił się w ojczystych słownikach. Słowo to określa również czysto fizyczne reguły, a dodatkowo ma całkiem dużo wspólnego ze współcześnie pozostającą w modzie ekologią. Zasada zdrowego rozsądku uzmysławia nam, że nie wypada marnować jakiejkolwiek energii i to pryncypium tyczy się też instalacji grzewczej. Wykorzystanie wszelkich możliwości jest o tyle istotne, że rachunki związane z prowadzeniem domu i w tym przypadku będą się zmniejszały. Kto więc jeszcze nie zna korzyści, jakie są powiązane z wyrazem rekuperacja, powinien jak najszybciej przewertować specjalistyczną prasę albo poczytać stosowane fora internetowe.