Wymarzony dom – zakupić wybudowany czy samemu projektować?

Wielu z nas chce mieć swoje lokum, miejsce które jest wyłącznie nasze, gdzie nie trzeba płacić bandyckich czynszów za wynajem. Dlatego też staramy się o kredyt hipoteczny i poszukujemy wymarzonego mieszkania. Niektórym jednak życie w blokowisku nie odpowiada i stawiają sobie większe cele – aspirują do posiadania posesji na wsi. Z dala od sąsiadów, z własnym podwórkiem, na którym można posadzić krzewy czy drzewa, robić ogniska w ciepłe wieczory. Mamy różne alternatywy do wyboru -możemy kupić już gotowy budynek, lub zlecić go do wykonania, od fundamentów.

Projekt domu Murena pracowni MTM STYL

O wiele mniej kosztowną i szybszą opcją będzie odszukanie budowli, mającego już fundamenty. Sporo osób, z różnych przyczyn, w trakcie zatrzymuje budowę – rozwód, wyczerpanie funduszy, zmiana decyzji zdeterminowana różnymi zawiłościami życiowymi. Ty możesz na tym tylko zyskać, bowiem nie będzie niezbędny ci już architekt, kupisz już wykonany projekt. Zazwyczaj takie domy sprzedawane są po znacznie zaniżonych cenach, gdyż właściciele mają nadzieję się ich jak najprędzej pozbyć. Zakupując dom w stanie surowym, pozostanie ci już tylko go udekorować, lecz pamiętaj, aby dokładnie zorientować się, czy nie zaopatrujesz się w budynek z jakimiś istotnymi ubytkami, bowiem niestety trafiają się nieuczciwi sprzedający.

Dla osób, które osobiście planują od początku do końca decydować, jak będzie wyglądać ich wyśniony dom, początkowym krokiem będzie pracownia projektowa, zob.: O nas (http://www.megastyro.pl/grupa-megastyro/) – biuro projektowe. Kiedy już (link) mamy wykupioną działkę budowlaną i zakończone wszelkiego rodzaju formalności, architekt zrobi nam szkic, wedle naszych wytycznych. Trzeba jedynie mieć na uwadze, że im więcej udziwnień i oddaleń od normy będziemy pragnęli wykorzystać, tym więcej przyjdzie nam zapłacić. Jeśli pragniemy nieco oszczędzić, pracownia projektowa może nam przedstawić któryś ze swoich gotowych szkiców, a jest w czym wybierać. Jest to opcja perfekcyjna dla ludzi praktycznych, mających konkretnych zamysłów. Dodatkowo do takiego projektu, architekt może wprowadzić nie wielkie zmiany, bez naliczania opłaty.

Porównaj:

projektowanie wnętrz

Autor: Andrea Tornabene
Źródło: http://www.flickr.com

Któż by nie chciał mieszkać w pięknym domu za miastem? Rozkoszować się własnym ogrodem, jeść wiosenne obiady na świeżym powietrzu? Możemy kupić już gotowy budynek, który będziemy mogli wykończyć wedle uznania, lub zamówić całkiem nowy szkic. Wybór należy do ciebie.