Wznosimy dom krok po kroku

Budowa domku jest to proces wieloetapowy, który będzie od nas wymagał szczegółowego opracowania każdego kroku po kolei. Jeżeli nie poświęcimy wystarczającej ilości czasu a także uwagi na przygotowanie i zaplanowanie to efektem może być znaczny wzrost kosztów budowy a także obniżenie jakości zrealizowania budynku.

Toteż wskazane jest zapoznać się z poszczególnymi stadiami jakie musimy sfinalizować, ażeby postawić dom.

Początkowym etapem będzie na pewno uzyskanie zezwolenia na budowę, ponieważ bez tego, zgodnie z prawem nie można zacząć budowy. Czeka nas sporo papierkowej roboty i biegania po urzędach z rozmaitego rodzaju dokumentacją. Kto ustalał przeróżne sprawy w urzędach ten wie, iż w naszej ojczyźnie nie jest to sprawa prosta.

budowa wysokiego budynku

Autor: Rob Deutscher
Źródło: http://www.flickr.com

Nim jednak zaczniemy składać dokumentację należy podjąć decyzję w jednej z ważniejszych spraw – projektu przyszłego domu. Obojętnie czy będziemy zamawiać projekt od początku czy adaptować gotowe rozwiązania z całą pewnością trzeba tą sprawę szczegółowo przemyśleć. Następnie należy uzyskać warunki przyłączenia mediów jak też wykonać przyłącza pod przyszły domek. Następnie musimy zebrać wszystkie potrzebne dokumenty po czym udać się z nimi do urzędu i starać się o uzyskanie zezwolenie na budowę. Postanowienie legalizuje się po 14 dniach jak też jest ważna dwa lata. Zanim rozpoczniemy prace budowlane musimy jeszcze kupić dziennik budowy, opieczętować go i przyjąć do pracy wykonawców i nadzór budowlany, w tym rzecz jasna kierownika budowy.

Po uporaniu się ze wszelkimi kwestiami urzędowymi oraz zatrudnieniu fachowców zaczniemy w końcu stawiać budynek. Pierwszą rzeczą którą należy zrobić jest odpowiednie przygotowanie placu budowy w tym także ogrodzenie oraz zabezpieczenie stref niebezpiecznych. Ogrodzenie budowlane oczywiście można wydzierżawić – kompleksowe ogrodzenie budowlane.

Po tych pracach geometra musi, na podstawie zaleceń kierownika budowy (warto zobaczyć wciągniki łańcuchowe od cleo) rozplanować budowlę w terenie zgodnie z planem zagospodarowania parceli. Kolejne roboty budowie to głównie roboty ziemne przygotowujące grunt pod budowę fundamentów oraz potencjalnego podpiwniczenia. Po zrobieniu fundamentów i rozprowadzeniu kanalizacji nadchodzi czas na pierwsze ściany naszego budynku.

Wymurowanie murów i komina oraz wykonanie stropów a także schodów żelbetowych to jeden z ważniejszych etapów budowy, ponieważ ma wpływ na całą strukturę domu. Ogół prac możesz wykonywać w przeróżnych technologiach i z przeróżnych surowców.