Chcesz posiadać dom z klinkieru? To bardzo właściwa decyzja. Wiedz jednakowoż o kilku istotnych kwestiach

Wykończenie elewacji domu klinkierem to spory koszt, dlatego też dom z klinkieru to poważna inicjatywa. Ważna jest więc znajomość standardowych zasad jej wykonania. Najważniejsze to powinniśmy wiedzieć, na co warto zwrócić uwagę podczas murowania takiej elewacji. Warto wiedzieć, iż cegły klinkierowe to najbardziej szlachetny typ cegieł ceramicznych. Nie wypala się bowiem ich tanich odpowiedników, wypieka się je natomiast z wyselekcjonowanej gliny. Mają świetne parametry techniczne, są też bardzo stabilne. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

domek z cegły klinkierowej

Autor: David Sawyer
Źródło: http://www.flickr.com
Cegły takie dobierane są z wielu powodów, tych wspomnianych na wstępie, a również dzięki sporej mrozoodporności i niezwykłej estetyce. Jednocześnie tego typu cegła to duży wydatek, tak więc już, gdy projektujemy powinniśmy przemyśleć czy będzie ona tylko na część elewacji domy czy może postanowimy coś innego. Ważne jest także dobór kolorów . „Ceglane” kolory będą perfekcyjnie pasować na domy o standardowej architekturze, należy za to uważać na ciemne cegły klinkierowe, bo sprawiają one, że dom wydaje się jakby przyciężki. Wiadomo, to jedynie zjawisko optyczne, lecz wpływa na odbiór wyglądu całego domu.

przytulny dom

Autor: David Sawyer
Źródło: http://www.flickr.com

Każda elewacja klinkierowa będzie stanowić osłonę przez negatywnymi czynnikami atmosferycznymi, powinna być więc solidnie połączona z warstwą nośną oraz izolacją termiczną. najkorzystniejsze do tego są kotwy nierdzewne ze stali nierdzewnej ocynkowanej. Zasada jest taka, iż jeśli każdą z warstw wznosimy w tym samym czasie, to kotwy powinniśmy na bieżąco wklejać w spoiny. Być może będzie to robić jednak to etapami, wtedy musimy skorzystać z kotew wkręcanych. Tego typu cegły mają też swoje wymagania w zakresie zaprawy używanej do ich murowania. Używajmy tylko zaprawy cementowej, najbardziej zaś dopasowany będzie cement portlandzki. Więcej informacji w tym temacie można poczytać w tym miejscu – z cegły klinkierowej.

Miejmy na uwadze też, iż warstwa osłonowa będzie ozdobą elewacji domu, należy więc zachować znaczną ostrożność w trakcie wykonywania spoin. W trakcie wznoszenia ściany trójwarstwowej musimy pamiętać, iż pomiędzy klinkierową elewacją a ociepleniem musimy zostawić szczelnie wentylacyjną o szerokości około dwóch do czterech centymetrów. To bardzo istotne, bo umożliwi ona normalną cyrkulację powietrza, co ochroni izolacje termiczną przed niepotrzebnym zawilgoceniem. Pamiętajmy więc o tym wszystkim, żeby cieszyć się naszym domem z klinkieru.