Co jest ważne w czasie budowy naszego domu

Większość z nas marzy o własnym cudownym domu jednorodzinnym, w którym nie musi się liczyć się ze zdaniem współlokatorów budynku, jak to jest w wypadku, kiedy mieszka się w bloku lub tak zwanej szeregówce. Gdy planujemy zbudować swój domek to zasadniczym jego plusem ma być właśnie ta niezależność i to, że będzie on wyglądał tak, jak pragniemy, bez konieczności zgodzenia się na jakieś kompromisy. Podstawą budowy jest najlepszy dla nas projekt domu. Możemy zacząć od wyszukania gotowego projektu w Internecie albo wizyty w biurze architektonicznym, gdzie będziemy mogli wybrać taki projekt, który będzie nam najlepiej pasował.

dom

Autor: designmilk
Źródło: http://www.flickr.com
Zależnie od tego, jak sporą mamy działkę, mamy możliwość obejrzeć projekty domów jednopiętrowych, takich z przybudówką albo od razu z garażem. Jeżeli nasza działka jest stosunkowo mała, to warto popatrzeć na projekty domów dwupiętrowych (można to zrobić tutaj). Jest to właściwe rozwiązanie dla ludzi nieposiadających zbyt wielkiego terenu pod budowę. Co jeszcze istotniejsze, wszystkie te plany to projekty domów z kosztorysem, co pozwoli na dobranie właściwych materiałów i na w miarę dokładne określenie kwoty, która będzie nam niezbędna do budowy .

Gdy jesteśmy posiadaczem działki, na której planujemy postawić nasz domek, musimy wystarać się o niezbędne pieniądze na to, by wszystko prędko wykończyć. W końcu nie chcemy pozwolić na to, by domek stał przez kilka miesięcy na przykład bez dachu, bo może się później okazać, że opady deszczu albo śniegu wyrządziły jakieś szkody. Jeśli nie rozporządzamy wysokim kapitałem, to pozostaje nam przykładowo kredyt hipoteczny w banku. Kiedy mamy już konieczne pieniądze o możemy zacząć budowę, ważkim krokiem jest uzbrojenie działki.

Musimy przyłączyć elektrykę, instalację wodną i ewentualnie instalację gazu. Na te wszystkie przyłącza musimy mieć zgodę właściwych urzędów. Niezbędne jest też zastanowienie się nad sprawą ścieków – możemy przyłączyć się pod bliską oczyszczalnię ścieków czy też zainwestować w przydomową, eko oczyszczalnię. Rzecz jasna to wszystko trzeba zapisać na naszym projekcie. Budowa swojego domku to spore przedsięwzięcie, musimy przygotować się na częste wizyty w urzędach i dostarczenie sporej ilości dokumentacji różnym instytucjom.

Kiedy pomyślisz, że warto zgłębić większą ilość szczegółów związanych z podnoszoną tutaj tematyką, zerknij na źródło – tam znajdziesz pokrewne zagadnienia.

Ale mnóstwo zalet, które przemawiają za posiadaniem swojego domu, wszystko wynagradza.