Do czego służy dioda Zenera?

Przyzwyczajeni jesteśmy do nowości technologicznych, jakie nie wymagają od nas użytkowników dużej wiedzy specjalistycznej. Gros z nich produkowana jest w sposób automatyczny przez zrobotyzowane linie produkcyjne w związku z czym projektanci owych urządzeń nie przewidzieli możności ingerencji użytkownika (lub jest ona bardziej ograniczona niż w przeszłości). Przykładem może być reperacja zwyczajnego żelazka. Kiedyś pojętny majsterkowicz zdołał w domowym warsztacie przy wsparciu lutownicy i rysunku osiągalnego w poradniku dla majsterkowicza zreperować urządzenie.

Diody

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu
Nie inaczej było z większością urządzeń współcześnie określanych nazwą sprzętów AGD. Obecnie mało kto z nieprofesjonalistów wie czym jest dioda Zenera i do czego jest przeznaczona.

Jeśli poszukujesz równie ciekawych informacji na omawiane zagadnienie, znajdziesz je na pewno pod tym hiperłączem (https://www.apinstallations.pl/), więc nie zwlekaj tylko kliknij tu.

Oczywiście w razie konieczności możemy to określenie wpisać w wyszukiwarkę i znajdziemy podstawowe wiadomości. Na pewno nie oznacza to iż współcześni nie używają takich – wydawałoby się – starych forteli jak diody Zenera – .

W większości sytuacji jednakże tyczy się to posiadaczy punktów usługowych proponujących reperacje gwarancyjne oraz pogwarancyjne. Jeślibyśmy jednak uparli się w domowym zaciszu wybudować dowolne narzędzie którym na przykład moglibyśmy sterować wyłączaniem światłem za pomocą pilota odpowiedni schemat na pewno znajdziemy w sieci internetowej, płytkę drukowaną nabędziemy w sklepie dla hobbystów – .

Zapewne we nadmienionym schemacie odkryjemy kondensory, oporniki i dokładnie diody Zenera. Diody te służą ubezpieczeniu układu przed zmianami napięcia. Jest zatem jednym ze stabilizatorów układu elektronicznego. Z technologicznego punktu widzenia nie różni się od innych diod. Jej cechą reprezentatywną jest to, że wykorzystywana jest w przypadkach gdy w układzie będzie przepływał prąd o niewielkim napięciu do 5 V stąd używane są w konstrukcji zabawek poruszanych przez baterie bądź pilotów do telewizorów ewentualnie innych urządzeń tego rodzaju. Zjawisko fizyczne które stosowane jest w diodzie Zenera zostało względnie niedawno zauważone przez amerykańskiego fizyka. Od jego godności dioda Zenera wzięła swoją nazwę w r. 1934. Diody te uniwersalnie używane są w elektronice do dziś.