Do czego służy dioda Zenera?

Przyzwyczajeni jesteśmy do nowości technologicznych, jakie nie wymagają od nas użytkowników dużej wiedzy specjalistycznej. Gros z nich produkowana jest w sposób automatyczny przez zrobotyzowane linie produkcyjne w związku z czym projektanci owych urządzeń nie przewidzieli możności ingerencji użytkownika (lub jest ona bardziej ograniczona niż w przeszłości). Przykładem może być reperacja zwyczajnego żelazka. Kiedyś pojętny majsterkowicz zdołał w domowym warsztacie przy wsparciu lutownicy i rysunku osiągalnego w poradniku dla majsterkowicza zreperować urządzenie.

Diody

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu
Nie inaczej było z większością urządzeń współcześnie określanych nazwą sprzętów AGD. Obecnie mało kto z nieprofesjonalistów wie czym jest dioda Zenera i do czego jest przeznaczona. Oczywiście w razie konieczności możemy to określenie wpisać w wyszukiwarkę i znajdziemy podstawowe wiadomości.

Podnoszona tu problematyka jest dla Ciebie użyteczna? Jeśli tak, to wejdź do serwisu okna wrocław, który proponuje pokrewne zagadnienia.

Na pewno nie oznacza to iż współcześni nie używają takich – wydawałoby się – starych forteli jak diody Zenera – .

W większości sytuacji jednakże tyczy się to posiadaczy punktów usługowych proponujących reperacje gwarancyjne oraz pogwarancyjne. Jeślibyśmy jednak uparli się w domowym zaciszu wybudować dowolne narzędzie którym na przykład moglibyśmy sterować wyłączaniem światłem za pomocą pilota odpowiedni schemat na pewno znajdziemy w sieci internetowej, płytkę drukowaną nabędziemy w sklepie dla hobbystów – .

Zapewne we nadmienionym schemacie odkryjemy kondensory, oporniki i dokładnie diody Zenera. Diody te służą ubezpieczeniu układu przed zmianami napięcia. Jest zatem jednym ze stabilizatorów układu elektronicznego. Z technologicznego punktu widzenia nie różni się od innych diod. Jej cechą reprezentatywną jest to, że wykorzystywana jest w przypadkach gdy w układzie będzie przepływał prąd o niewielkim napięciu do 5 V stąd używane są w konstrukcji zabawek poruszanych przez baterie bądź pilotów do telewizorów ewentualnie innych urządzeń tego rodzaju. Zjawisko fizyczne które stosowane jest w diodzie Zenera zostało względnie niedawno zauważone przez amerykańskiego fizyka. Od jego godności dioda Zenera wzięła swoją nazwę w r. 1934.

Jeśli stworzony tu wpis pochłonąć Cię i masz ochotę na więcej, to z pewnością przypadnie Ci do gustu link do strony, gdzie wyszukasz sporo postów.

Diody te uniwersalnie używane są w elektronice do dziś.