drewniana podłoga – który klej wybrać do parkietu?

Wybór kleju do parkietu należy rozpocząć od dopasowania go do rodzaju użytego gruntu, a później do rodzaju klepki. Innego kleju do drewna użyjesz w przypadku małych klepki, inny – w przypadku dużych.

Do niewielkich klepek o max. długości czterystu milimetrów wykorzystuje się kleje do parkietu dyspersyjne, są one plastyczne, mieszczą wodę. Kleje jedno- a także dwuskładnikowe (tzw. proszkowe) mają takie same właściwości.

Minusy: zawarta w nich woda może wywoływać problemy w trakcie układania pracujących gatunków drewna, np. buku. Niebezpieczeństwo odkształcania się klepek jest większe w razie klejów proszkowych, gdyż przez pomyłkę można dołożyć nieco więcej wody, aniżeli rekomenduje wytwórca. W trakcie robót należy baczyć, żeby nie ubrudzić zewnętrznej nawierzchni parkietu, szczególnie dębowego, gdyż klej zasadowy może spowodować szare przebarwienia.

Klejenie parkietów o większych jak też niedużych klepkach. Do dużych i niedużych klepek nadają się: kleje Murexin rozpuszczalnikowe z żywicami syntetycznymi – są mniej giętkie i mocne aniżeli kleje dyspersyjne . Szybko schną. Są niewrażliwe na warunki pogodowe panujące w pomieszczeniu. Negatywy: po zakończeniu twardnienia tworzą nadzwyczaj twardą, jednakże mało plastyczną spoinę; kleje jednoskładnikowe poliuretanowe – są bardzo elastyczne oraz wolniej się starzeją niż kleje rozpuszczalnikowe.

Negatywy: plastyczna spoina nie utrudnia pracy drewna, zaś to sprawia szybsze odkształcanie się drewna nawet przy niewielkich zmianach wilgotności, szczególnie wówczas, kiedy elementy drewniane łączone są na styk; kleje poliuretanowe dwuskładnikowe – są bardziej plastyczne i mocne aniżeli kleje rozpuszczalnikowe. Poza tym wolniej starzeją się. Wady: konieczność połączenia 2 składników kleju wiąże się z niebezpieczeństwem pomylenia stosunków oraz otrzymania kleju o gorszych cechach.

drewniana podłoga

Autor: Mitch Altman
Źródło: http://www.flickr.com
Po zmieszaniu możesz go używać wyłącznie przez godzinę czy też dwie; kleje dwuskładnikowe poliuretanowo-epoksydowe – mają wszystkie plusy dwuskładnikowych klejów poliuretanowych, a oprócz tego wykazują bardzo dobrą przyczepność do podłoża. Negatywy: kleju po wymieszaniu można używać jedynie przez godzinę bądź dwie. Jego utwardzanie uzależnione jest od temperatury otoczenia – toteż można go wykorzystywać tylko wtedy, kiedy temperatura podkładu oraz powietrza nie jest niższa aniżeli 10 i wyższa aniżeli 30°C.