Jak dużo kosztuje wybudowanie jednorodzinnego domu?

Aby koszt budowy budynku cię nie przerósł, spraw należyty kosztorys. To dzięki niemu w trakcie budowy ustrzeżesz się nieprzyjemnych niespodzianek oraz przestojów. Podstawą kosztorysu jest projekt domku. Domy tanie w budowie to budynki o nieskomplikowanej bryle o postawie kwadratu albo prostokąta.

Jeśli zamierzasz kupić gotowy projekt, kieruj uwagę na koszty wykonania stanu surowego zamkniętego. W wypadku indywidualnego projektu to budowniczy powinien spytać, ile pieniędzy jesteś w stanie przeznaczyć na budowę domu.

Podstawą kosztorysu jest plan domku. Gdy zamawiamy projekt indywidualny, projektant winien zapytać o majętność naszej kieszeni, zatem jak drogi dom ma nam zaprojektować. Poszukując gotowego projektu, najpierw zwracajmy uwagę na podawany przybliżony koszt wykonania stanu surowego zamkniętego. Musimy wyselekcjonować budynek, na który nas stać. Budowa domku to nie jedynie ogromne wyzwanie organizacyjne, jednakże przede wszystkim finansowe. Wielu z nas nie wyobraża sobie jednak całego życia w mieszkaniu i decyduje się na postawienie własnych czterech kątów.

Murowany dom

Autor: Krzysztof Lis
Źródło: http://www.flickr.com
Każdą budowę możesz podzielić na parę dosyć schematycznych etapów – zacząwszy od stanu zerowego zakładającego roboty ziemne a także fundamenty, przez stan surowy obejmujący wznoszenie bryły budynku z pokryciem dachu, oknami jak też drzwiami (tzw. stan surowy zamknięty), wykończenie obejmujące na owym etapie na przykład ściany działowe, tynki, posadzki albo elewację, po niezbędne instalacje. Dokonanie dokładnych szacunków kosztów budowy możliwe jest dopiero po wyborze określonego podłoża oraz projektu domu, a także po wyznaczeniu szczegółów tyczących się planowanych technologii i surowców. Można sprawdzić ceny poszczególnych materiałów wbijając w komputer: cegły ceny lub cegła klinkierowa cennik. Dokładne zestawienie znajdziesz na stronie: Weinerberger. W czasie budowy okazać się może, że duże oszczędności będzie można uzyskać poprzez większe osobiste zaangażowanie w prace samego inwestora albo jego bliskich i znajomych.

Czy masz ochotę, przeczytać następne materiały? Jeżeli tak, to wejdź na ten link oraz zobacz w artykule (http://www.energopiast.pl/budownictwo-przemyslowe) więcej danych. One zapewne także Cię zaciekawią.

Ostateczny koszt budowy danego domu jest więc wypadkową wielu elementów oraz może być uzależniony od wielu decyzji podjętych jeszcze przed rozpoczęciem robót.