Jaki dach w budownictwie oszczędnym

Od dłuższego czasu wiele słyszymy o ochronie środowiska oraz oszczędzaniu energii, co spostrzec można w wielu różnych dziedzinach, do których należy również architektura.

Coraz więcej osób decyduje się na tak zwane „zielone budownictwo”, które kładzie nacisk na specjalną konstrukcję, której główną intencją ograniczenie ubytku ciepła, niejednokrotnie pozyskanie energii z alternatywnych źródeł, a czego konsekwencją jest zredukowanie kosztów utrzymania domu.

dach

Autor: rawdonfox
Źródło: http://www.flickr.com

Budynki energooszczędne powinny mieć jak najprostszą formę. Ponieważ bryła budynku ma wpływ na kształt dachu, on także musi być oszczędny w formie – zapewnia to minimalne straty energii. Dobrze gdy jest dwuspadowy, jednospadowy lub płaski. A, że projekty domów z poddaszem jak domów z poddaszem to domy funkcjonalne i stosunkowo nie pochłaniają tak wielu kosztów, bezustannie się na nie decydujemy. Wiedzmy, że im mniejsza jest kubatura dachu, tym straty ciepła okażą się mniejsze. Wskutek tego, rozsądniej jest zwiększyć powierzchnię użytkową budynku, rozbudowując go wzwyż, niż decydować się na okazałe budynki parterowe. Ogrzane powietrze ma tendencję do unoszenia się ku górze, więc niezbędna jest niezwykle dokładna oraz grubsza niż w przypadku ścian izolacja dachu. Przez dach ocieplony w sposób energooszczędny ubędzie o 35% ciepła mniej, niż przez dach ocieplony w tradycyjny sposób. Mamy zamiar stać się posiadaczami ciekawego projektu domu? Wystarczy wpisać w sieci interesującą nas frazę, czyli: projekty domów z dachem kopertowym, a zapewne znajdziemy taki, który nas zachwyci.

dach

Autor: SFB Carpentry
Źródło: http://www.flickr.com

Kiedy dyskutujemy o kosztach w budownictwie, uwzględniamy nie tylko koszty materiałów i wybudowania domu. To również dalsze utrzymanie go, a co za tym idzie rachunki za ogrzewanie, oświetlenie, wentylację. W przypadku domu energooszczędnego rachunki za ogrzewanie folie grzewcze pod panele są dużo niższe niż w przypadku domu ”niezielonego”. Z tego powodu dom energooszczędny to dobra perspektywa, a zarazem inwestycja na przyszłość, zapewniająca oszczędności finansowe na całe życie.