Na jakie sprawy trzeba uważać przygotowując szalunek?

Jest to istotny składnik w czasie geodezyjnych oraz ziemnych robót. Betonową konstrukcję wylewa się do wcześniej przygotowanej konstrukcji oraz rozprowadza się. Możemy ją dodatkowo wzmocnić zbrojeniem, dzięki czemu okaże się odporniejsza.
Najczęściej materiałem wybieranym na szalunek są drewniane deski sosnowe o grubości min.

szalunek

Autor: B.M. Polska Sp. z o. o.
Źródło: B.M. Polska Sp. z o. o.
2,5 cm. Są niedrogie oraz można by je wtórnie używać podczas konstrukcji budynku. Przy deskowaniu dowolna czynność powinna być przeprowadzana z dokładnością oraz solidnością. Po rozbrojeniu desek oraz usunięciu z nich betonowych resztek, mogłyby użyte być do konstrukcji betonowych schodów czy sztywnego poszycia dachowego. Dobrze będą sprawdzać się także płyty z OSB-3 lub OSB-5 grubości 18 milimetrów. Dobrym materiałem do szalowania jest też laminowana sklejka, jaka jest obłożona impregnowanym papierem. Sklejkę po rozszalowaniu możemy wykorzystać do konstrukcji podłogi na poddaszu lub sztywnego poszycia dachowego. Wykorzystanie tego materiału jest szybkie w montażu. Zazwyczaj jest wykorzystywany do zalewania stropów betonowych.
Bardzo istotna jest wytrzymałość szalunku na wilgoć.

Chcesz pogłębić swą wiedzę z tego działu? Chcemy Cię wesprzeć. Musisz wejść na nową witrynę i tam dowiedz się więcej (https://www.ladowarki-lublin.pl/) informacji.

Nie mógłby się odkształcać, lecz ma zostać geometrycznie stabilny. Z tego powodu do szalowania polecane są płyty MFP. Płyty te zapewniają dużą sztywność oraz małą nasiąkliwość. Zaletą ich jest również łatwość czyszczenia, co umożliwia wielokrotne użycie tych samych płyt. Pamiętać należy o zabezpieczeniu dopiero co stworzonych krawędzi. Możemy to zrobić przez użycie farby akrylowej lub różnych środków zabezpieczających drewno. Dzięki temu płyty po dwudziestoczterogodzinnym kontakcie z mokrym otoczeniem, pęcznieją tylko do 6 %.

Należy pamiętać tylko, żeby nie używać przyrządów, jakie mogłyby uszkodzić powłokę laminowaną. Do oczyszczania płyt zamiast metalowych przyrządów z ostrymi krawędziami, należy używać twardej szczotki ze sztucznego tworzywa.