O pewnych różnicach pomiędzy starym domem a tym wybudowanym w czasach współczesnych

Technologie, w jakich wznoszono domy sto lat temu i wcześniej, być może budzą politowanie młodych osób, ale ten trochę ironiczny śmiech w ogóle powinien wybrzmieć. Tego typu budynki najprawdopodobniej będą stały o parę stuleci dłużej niż te nowoczesne. Wystarczy przecież przywołać to tragiczne wydarzenie, kiedy pod naporem mokrego śniegu zapadł się całkiem płaski dach hali targowej.

budowa domu

Autor: Marttin Pettit
Źródło: http://www.flickr.com
Sprawdźmy zatem, co jest przyczyną tego, że niegdysiejsi budowniczowie zasłużyli sobie na tak duży podziw.Ceramika w budownictwie to baza. Mają tego świadomość wszyscy, którzy poznali ten temat od kuchni. Weźmy pod uwagę pospolitą cegłę, która przynajmniej od czasów średnich jest używana przez ekipy budowlane. To bardzo dobry materiał na nowy dom – – w jego wnętrzu będzie ciepło w trakcie jesiennych deszczy. Należy także pamiętać, że jest to surowiec w całości ekologiczny, więc nowe mieszkanie zostanie wzniesione z poszanowaniem dla natury.W czasach PRL-u nagminnie stosowano beton i do teraz stoją jeszcze wieżowce z wielkiej płyty i co warte zaakcentowania, ciągle mieszkają w nich całe rodziny. Nie oznacza to jednakże, że wszyscy sąsiedzi są zadowoleni z takich mieszkań. Wystarczy wejść chociażby jedynie na klatkę schodową, aby przekonać się, że jej prezencja pozostawia wiele do życzenia, nawet jeżeli widok z zewnątrz pozostaje idealny. Z kolei stuletnie domy bardzo często wymagają remontu. Po gruntownym remoncie już sama elewacja (sprawdź również styropian do elewacji) wprawi w podziw nie tylko znawców stylów architektonicznych (elewacja z cegły). Dlaczego? Otóż niegdysiejsze budownictwo jest ciągle oceniane jako wytworne i niełatwo odmówić mu wdzięku i niezwykłości – po prostu pozostaje ponadczasowe.

wykańczanie domu

Autor: TAFE SA Electrical Engineering
Źródło: http://www.flickr.com
Nieco odmiennie sprawa się ma w przypadku budowli, które wznoszone są od kilkunastu lat. Są one tak obmyślane, żeby były niewielkiej wielkości i łatwe do ogrzania, stąd są niedużych gabarytów, a ściany bardzo często wykonano z użyciem zeszłowiecznych technologii, czyli ceramika w budownictwie nadal jest w dobrej kondycji.
Wspomniana w powyższym akapicie ceramika nie ogranicza się tylko do terminologii połączonej ściśle z murarstwem. Dom parterowy trzeba przecież nie tylko wybudować, lecz i wyposażyć, a to zajęcie najprawdopodobniej pochłania najwięcej środków pieniężnych. Termin ceramika w budownictwie odnosi się również do standardowych rzeczy ulokowanych w naszych toaletach. Rzecz tutaj o umywalkach i bidetach, które dzisiaj są dostępne w różnych kolorach, a nie tylko w tradycyjnej bieli.