Zwichnięcie stawu ramiennego – diagnostyka i kuracja

Zwichnięcia stawu ramiennego przynależą do najczęściej występujących. Przyczyną zwichnięcia stawu barkowego oprócz urazu jest budowa tego stawu, w którym płaska panewka łopatki łączy się z całkiem dużą głową kości ramiennej. To powiększa ryzyko skręcenia. Przejawami zwichnięcia jest nagły jak też ogromnie silny ból, krwiak. Do urazu dochodzi na ogół podczas uprawiania poniektórych sportów czy karamboli komunikacyjnych.

Szczególnie predysponowani będą sportowcy uprawiający siatkówkę a także sporty zimowe.

Jeżeli masz ochotę znaleźć artykuły na ten temat, to przejdź tutaj i zobacz inne informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.

Uraz częściej dotyczy mężczyzn niż pań. Skręcenie stawu barkowego jest poważnym urazem, więc poprawne rozpoznanie jak też właściwe leczenie jest konieczne, aby przywrócić czynności funkcjonalne stawu a także uniknąć groźnych powikłań.
Najczęstszym powodem skręcenia stawu ramiennego jest uszkodzenie w czasie aktywności fizycznej spowodowany mechanizmem pośrednim. Może dojść do urazu podczas upadku z wysokości dla przykładu w trakcie pracy na budowie. W czasie urazu dochodzi do przesunięcia głowy kości ramiennej. (<">)

rehabilitacja

Zwichnięcie barku jest ogromnie poważnym urazem i nastręcza jak najszybszej interwencji medycznej. Rozpoznanie zwichnięcia stawu lekarz dokonuje na podstawie objawów, badania ręcznego i wykonanego zdjęcia RTG. Niezbędne będzie nastawienie chorego barku, które dokonuje się w znieczuleniu ogólnym, żeby zwiotczyć mięśnie jak też nie dopuścić do dalszych urazów w trakcie nastawiania.

Im prędzej staw zostanie ponownie nastawiony, tym mniejsza szansa na wystąpienie powikłań jak też większa na szybszy powrót do całkowitej sprawności. Po nastawieniu stawu konieczne jest ponowne zdjęcie (sprawdź tutaj zdjęcie w krysztale) RTG ażeby oszacować prawidłowość nastawienia. Następnie staw barkowy unieruchomiony jest w opatrunku Desaulta zrobiony z gipsu lub z pomocą bandaży. Takie unieruchomienie stawu trwa na ogół około miesiąca. Po zdjęciu opatrunku niezbędna jest rehabilitacja stawu barkowego celem przywrócenia sprawności stawu jak też rekomenduje się jeszcze przez 2-3 miesiące powstrzymanie od pełnej aktywności. Więcej niezbędnych informacji: Centrum Rehabilitacji i Edukacji Medycznej.
Niekiedy do kuracji wybicia barku niezbędna jest operacja. Jest ona niezbędna gdy zwichnięciu towarzyszą inne urazy takie jak: złamanie kości ramiennej, urazy torebki stawowej, uszkodzenia naczyń krwionośnych i niemożność nastawienia zachowawczego stawu.