Chociaż zasadniczo przy budowie bądź remoncie domu piętrowego pracują fachowcy, to gospodarz również może wnieść swój wkład

budowa domku to wielkie, także finansowo duże przedsięwzięcie, ale i zarazem dobra inwestycja na lata. Zarówno w trakcie budowy, jak i gruntownego remontu pracują ekipy doświadczonych rzemieślników. Dekarze układają arkusze blachodachówki, murarze wznoszą mury, a elektrycy przygotowują instalację elektryczną.

konserwacja drewna

Autor: Purmo
Źródło: Purmo
nowe budynki

Autor: Jim Linwood
Źródło: http://www.flickr.com
O ile wymienione czynności powinny wykonać osoby mające spore doświadczenie w zawodzie, o tyle tzw. wykończeniówką mogą spokojnie zająć się sami gospodarze domu. W ten sposób można zaoszczędzić, a środki finansowe wydać choćby na lepsze zasłony do kuchni. Dzięki wiedzy, a także radom zawartym w branżowych miesięcznikach zrealizowanie niektórych prac jest dziecinnie proste.
Wykończenie domu to określenie, które odnosi się do określonych prac przeprowadzanych tak na zewnątrz obiektu, jak i w jego wnętrzu, wiele jego przykładów można znaleźć na stronie . Jeśli pod uwagę weźmiemy pokoje, to ich tradycyjny wygląd można kompletnie zmienić, np. dzieląc duże pomieszczenia na dwa małe bądź postawić oryginalną ściankę dekoracyjną z płyt kartonowo-gipsowych. Z kolei prace wykończeniowe na dworze obejmują na przykład rozmaite czynności związane z dekorowaniem ścian elewacyjnych, otworów drzwiowych, jak również komina. Cokoły z płyt betonowych, naturalnego kamienia lub tynku mozaikowego dodadzą charakteru każdej bryle domku, a komin obłożony klinkierem wspaniale wygląda.
kształt

Autor: EDUSPACES – przestrzenie edukacji XXI wieku
Źródło: http://www.flickr.com

O ile z realizacją podanych wcześniej czynności niektórzy panowie mogą mieć niemały problem, o tyle konserwacja drewna w zasadzie nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności, warto jednak przejrzeć jakieś poradniki na ten temat. Wystarczy tylko zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne materiały czy narzędzia. Dobry gatunkowo pędzel i papier ścierny to elementarne narzędzia pracy. Trzeba również zaopatrzyć się w specjalny preparat chroniący drewno. Dzisiaj mamy wielki wybór: doskonałej jakości impregnaty, różnego rodzaju oleje czy w końcu lazury czy lakierobejce. Wystarczy jedynie odpowiednio dobrać środek, a tu sprzedawcy służą radą.

Jeśli nawet gospodarz zdecyduje się własnoręcznie zakonserwować drewno, to zarazem musi pamiętać, że za cztery czy sześć lat będzie musiał ponownie chwycić za pędzel, gdyż drewniane elementy wymagają okresowej konserwacji – dlatego skądinąd część osób woli zamawiać materiały drewnopodobne.