Co to jest drukarka 3D?

Druk 3D już dawno temu przebył drogę z teorii w faktyczność, zaś na przestrzeni poprzednich lat drukarki 3D zrobiły się o wiele tańsze oraz bardziej przystępne. Specjaliści prognozują, że w napływających latach technologia druku 3D będzie obecna w naszych mieszkaniach i będziemy korzystali z niej każdego dnia niczym z mikrofalówek. Dziś druk 3D jest wykorzystywany do wytwórczości nadzwyczaj szerokiego zakresu rzeczy: począwszy od prototypów części do przyrządów oraz maszyn w branżach lotniczych lub motoryzacyjnych, przez druk implantów w medycynie, zaś skończywszy na szeregu przedmiotów codziennego użytku, zabawek. Czym jest faktycznie druk 3D, czy jest nam potrzebny i czy faktycznie za kilka lat każdy z nas będzie ją posiadał?

wydruk 3d
Drukarka 3D nie stworzy obiektu na żądanie jak to zademonstrowano np. w „Star Treku„, jednak rosnący szereg drukarek 3D a także rozlicznych technologii z jakich korzystają, już zaczął rewolucjonizować biznes kreowania przedmiotów na różnych segmentach rynku. Materiały do druku 3d to: plastik, ceramika albo metal (surowców do druku cały czas przybywa). () Drukowanie obiektu polega na tworzeniu a także nakładaniu warstwy surowca o określonej grubości na stoliku drukarki, a kiedy warstwa zostanie ukończona, nakładaniu kolejnej – Bibus Menos Spółka z o.o.

Branża przemysłowa używa technologii druku 3D już od ponad 20 lat. Za jej pomocą wykonuje prototypy urządzeń, na potrzeby badań. W 1986 roku Charles Hull zmajstrował pierwszą komercyjną drukarkę 3D. Maszyna Hulla używała stereolitografii, technologii jaka utwardza laserem kolejne powłoki polimeru. Hull uznawany jest za jednego z pionierów techniki druku 3D. Jednakże jako technika, druk tkanin Tritex – (drukowanie tkanin) 3D zostawał nieznany szerszej publiczności. Odmieniło się to stosunkowo niedawno: w Ameryce zaczęły powstawać mnogie start-upy, które stosując koncepcję RepRap zaczęły tworzyć jak też sprzedawać swoje urządzenia zwyczajnym użytkownikom.

oprogramowanie dla drukowania 3D

Autor: Creative Tools
Źródło: http://www.flickr.com
Druk 3D na pewno nie zastąpi klasycznych linii wytwórczych kreujących produkty masowego użycia. Drukarka 3D nie jest w stanie wydrukować nawet najprostszych przyrządów złożonych z paru rodzajów materiałów. Mimo całej swej prostoty, nie skonstruujemy w mieszkaniu z pomocą drukarki 3D funkcjonalnej szczotki do zębów, czy maszynki do golenia. Jednakże z drugiej strony, drukarki 3D odnajdą się z powodzeniem wszędzie tam gdzie potrzebna będzie personalizacja, unikalność projektu albo mała ilość produktów.