Na co kierować uwagę w trakcie planowania inwestycji budowlanej?

Budowa domu jest trudnym przedsięwzięciem. Decydując się na jej rozpoczęcie musimy liczyć się z nieprzewidzianymi okolicznościami. Nie da się niestety przewidzieć wszystkiego, bez względu na to czy będzie to konstrukcja duża czy tylko odnawiamy już istniejący budynek, zawsze może się zdarzyć coś, czego nie przewidzieliśmy.

W budownictwie coraz lepiej

Autor: Agencja inplusPR
Źródło: Agencja inplusPR
Legendarna jest rzetelność brygad budowlanych, stąd najlepiej dobrze przemyśleć warunki układu z budowlańcami w taki sposób, by nasze koszty nie okazały się zbyt duże. Dobrym wyjściem jest najęcie dużej, wypróbowanej firmy.

Interesujesz się tym tematem? Czytaj więc dalej systemy oddymiania Warszawa o tym punkcie w kolejnym tekście, który dla Ciebie stworzyliśmy. Myślimy, że Ci się podoba.

Chociaż wiadomo że zazwyczaj takowe firmy (warte przeczytania) bardziej się cenią, warto się nad tym zastanowić, bowiem zbyt mała cena może być oznaką komplikacji takich, jak choćby ukryte ponadplanowe opłaty za użycie sprzętu. Niewysoka cena może również znaczyć nieodzowność najęcia przez naszego wykonawcę podwykonawcy oferującego na przykład mini dźwigi, którymi nasza brygada nie dysponuje. Słowem, projektując roboty budowlane nie wystarczy kierować się jedynie przyciągającą ceną.
Klasycznym przykładem tego iż opłata nie będzie wystarczającą przesłanką w wyborach dotyczących takich inwestycji są tak znaczne prace jak budowa autostrad. Na mocy przepisów o postępowaniu przetargowymi dla zlecającego największe znaczenie ma cena – im będzie ona niższa tym lepsza oferta. Nacisk na obniżenie wydatków za wszelką cenę paradoksalnie podwyższa koszty, bowiem nierzadko zdarza się że nie dotrzymywane bywają umówione terminy, to zaś powoduje dodatkowe koszta. Wiadomo bowiem, iż jeżeli dana firma nie dała sobie rady, to jej następczyni będzie miała solidne argumenty na podniesienia ceny za sfinalizowanie zadania.

Z tej przyczyny – przed podjęciem wszelkich decyzji – watro zorientować się, czy wykonawca za atrakcyjnie niższą opłatę będzie w stanie rzeczywiście wykonać pracę którą mu zlecimy. Dużo łatwiejszą sytuację mamy wówczas, kiedy praca którą mamy do zrealizowania jest niewielka i okazjonalna. Wtedy wystarczy zwrócić się bezpośrednio do firmy oferującej mini dźwigi (przeczytać tutaj) pod wynajem. Warto też przy planowaniu budżetu przedsięwzięcia z góry przewidzieć, że wydatki będą wyższe od planowanych (średnio o 10 %).