Czy dzisiaj każdy, kto chce może postawić dom, który będzie spełnieniem marzeń.

Zgodnie ze starym porzekadłem ludowym, zadaniem każdego mężczyzny będzie spłodzić potomka, posadzić drzewo i postawić dom. O ile pierwsze dwa wyzwania nie powinny nastręczać większych trudności, o tyle budowa domu jest już znacznie poważniejszym wyzwaniem. Wiele osób nie decyduje się nigdy na tego typu wyjście, wybierając znacznie wygodniejsze życie na mniejszej powierzchni mieszkania w bloku wielorodzinnym.

Kravento Basso i płyty Sheridan

Autor: Libet
Źródło: Libet

Jakiś czas temu własne cztery kąty stawiało się przeważnie swoimi siłami, wykorzystując pomoc wujków, rodziny i znajomych oraz najmując tanich pracowników w postaci sąsiadów z okolic. Takie budowy ciągnęły się długimi latami, bywało, że dokończenie budowy następowało dopiero w drugim pokoleniu. Wszystko z powodu trudnej dostępności większości koniecznych materiałów budowlanych oraz konieczności finansowania wszystkiego z posiadanych oszczędności, a te trzeba było na bieżąco składać. Dzisiaj potrzebną sumę pożycza nam bank, a budowa – Prime Project – domów jest domeną profesjonalnych firm. W takiej sytuacji nie dziwi więc, że wiele domów powstaje w ciągu niespełna jednego sezonu.

W teorii możliwości są wspaniałe, należy jednak wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Na początku, nie każdy otrzyma kredyt budowlany, a odkładanie z własnych środków może zająć całe dziesięciolecia. Przez ten czas inflacja zapewne zje dużą część tych pieniędzy i w dalszym ciągu pozostanie tylko w sferze marzeń. Po drugie, paradoksalnie, budowa domów nie jest obecnie budowaniem jednakowych, szarych sześciennych brył z paroma oknami. Raczej nie wystarczy, jak to bywało dawniej, zobaczyć jak się stawiał wujek i sąsiedzi i postawić własne mury z pomocą znalezionego murarza. Czytaj więcej: .

domy aktywne

Autor: VELUX Polska
Źródło: VELUX Polska

Bardzo duża ilość materiałów i możliwości technicznych spowodowały, że dzisiaj domy mają bardzo różne okna, balkony w ciekawych miejscach i tarasy. Pomieszczenia także są rozmieszczane zgoła inaczej niż parę dziesiątek lat temu. Do wyboru jest tysiące projektów gotowych, a dla bardziej wymagających zostają biura projektowe. Można więc bez problemów znaleźć taki projekt, jaki całkowicie będzie pasował.