Dekoracje okienne

Jest dużo rzeczy, które tworzą styl i klimat danego pomieszczenia. Większa cześć ludzi wskazałaby w tym kontekście głównie umeblowanie i akcesoria, jak również barwę farby. Równie istotne jest światło, jak również charakter i dekoracje okien. Ostatni ze wskazanych czynników, analogicznie jak wszystkie pozostałe elementy wyposażenia, podlega trendom.

Autor: JeremyGeorge

W najwyższym stopniu jednak ich wybór zależy od preferencji posiadacza a przede wszystkim – od typu pomieszczenia. Nie nie wszystkie pomysły będą bowiem odpowiednie w każdym pomieszczeniu. Odmiennie zaaranżowana zostanie witryna sklepu mięsnego, a w inny sposób okno kuchenne w prywatnym miejscu zamieszkania.

okna

Autor: OKNOPLAST-Kraków

Firany to znane od wieków rozwiązanie, służące nie tylko celom estetycznym, ale także uniemożliwieniu patrzenia do środka mieszkania ludziom z zewnątrz. Wybór determinują jednak głównie aspekty estetyczne. Podstawową decyzją, jaką się podejmuje, będzie wybór materiału, z którego firany są wykonane. Do najpopularniejszych aktualnie zaliczyć można: satyna, woal, organtyna. Tradycyjne, znane od lat firanki uszyte są z żakardu.

Należy również rozważyć, czy konieczne są firany szyte, czy też wystarczą gotowe. Oprócz tego jedną z najważniejszych cech firanek jest ich barwa.

Będzie nam przyjemnie, jeśli poświęcił kilka cennych chwil i przejrzał kolejny post na podobny temat. Pod poniższym linkiem czeka na Ciebie ciekawy wpis.

Tradycyjnie w znaczącej liczbie polskich mieszkań ciągle używa się białych firanek, jednak ten trend powoli ulega zmianie. Wiosenne dekoracje okien zawierać będą barwy takie jak żółć i zieleń. Do ich stworzenia bardzo dobrze nadawać się będą lekkie firanki woalowe.

Równie ważne są elementy takie jak zasłony czy rolety. Pełnią one niejednokrotnie funkcję bardziej pragmatyczną niż firany – służą bowiem do zasłaniania okien w nocy lub zapobiegania dostawania się intensywnego światła słonecznego. W tym charakterze stosowane są przede wszystkim rolety. Zasłony aktualnie coraz częściej pełnią funkcję tylko dekoracyjną, a do celów praktycznych się nawet nie nadają.

Podobnie jak firany mogą być wykonane z różnych materiałów, dostępne są również praktycznie we wszystkich kolorach. Można je zmieniać zależnie od pory roku, i tak dodatki na jesień kojarzyć się będą z takimi barwami jak pomarańcz, czerwień, brąz czy żółć. Istnieje wielka liczba możliwości upinania firan i zasłon, więc każdy może stworzyć swoją oryginalną kompozycję.