Czym właściwie się różnią płytki kalibrowane od płytek rektyfikowanych i dlaczego jest to takie istotne?

Wiadomym jest, że, płytki ceramiczne to materiał naturalny. Dostaje się je z gliny wypalanej w dość wysokiej temperaturze. Później takie płytki są kalibrowane, a poszczególne z nich poddawane są też rektyfikacji. Te płytki mają właściwie podobne rozmiary oraz regularne brzegi. Dodatkowo, różnią się od płytek kalibrowanych również pod kątem pozostałych właściwości. Które to właściwości?

gres

Autor: Proma Polska
Rozpocznijmy od tego, że płytki ceramiczne wyjmowane z pieca różnią się od siebie rozmiarem. Taka jest w sumie specyfika ich produkcji, jednak wszystko działa w graniach konkretnych norm. Po wypaleniu następuje proces kalibrowania, co znaczy, sortowanie je w grupy o podobnych rozmiarach. Korzystnie zwracać na to uwagę, co oznacza, że powinniśmy wybierać płytki takiego samego kalibru. Niestety, nawet i wtedy może się wydarzyć, że elementy z jednego typu kartonu nie mają takich samych wymiarów, zaś różnica może być tym bardziej znaczna, im bardziej większy jest ich format.

Jeśli uważasz, że niniejszy temat jest warty przeczytania, to bez obaw wejdź na ten odnośnik i przeczytaj udostępniony tu (https://centrumstyropianu.pl/) materiał – on także Cię zaabsorbuje.

Jak więc mieć zapewnienie, że wybierzemy płytki o regularnych brzegach i identycznych rozmiarach?

Wybierajmy płytki rektyfikowane. Gres rektyfikowany utrzymuje zdefiniowany przez producenta rozmiar z dokładnością do 0,2 mm, a kąty pomiędzy nimi mają dokładnie 90 stopni. Krawędzie płytek kalibrowanych właściwie są zaokrąglone, lecz rektyfikowanych już ostre.

Szukasz uzupełniających wiadomości na prezentowany tutaj temat? To nie problem, zwyczajnie wejdź dalej domanski.com.pl a zobaczysz, że to było bardzo proste.

Powoduje to, iż mają modniejszy, bardziej nowoczesny charakter, bo płaszczyzny tworzone z tych płytek są bardziej jednolite, natomiast krawędzie elementów jakby niewidoczne. Ten pozytyw właściwie trochę więcej kosztuje,

budowa

Autor: Harald Groven
Źródło: http://www.flickr.com

niekiedy więc trzeba wybierać tanie materiały budowlane, gdyż to najważniejsza oszczędność. W niektórych natomiast sytuacjach to, że zapłacimy więcej to nie powinno być żadne zaskoczenie, ponieważ płacimy za wyższą jakość.

Miejmy na uwadze przede wszystkim, że rektyfikacja płytek oferuje naprawdę mniej niepotrzebnych kłopotów. Co prawda, zapłacimy trochę więcej, ale jednocześnie otrzymamy produkt naprawdę dobry i właściwie gotowy do użycia, bez żadnego dobierania czy mierzenia. Wiadomo, że na standardowych płytkach jesteśmy w stanie trochę zaoszczędzić, jest jednak pytanie, co jest dla nas bardziej ważne? Czy oszczędność, ale gorsza jakość czy może lepsza jakość, ale także trochę bardziej poważny wydatek. To kwestia warta zastanowienia, każdy powinien sam to przeanalizować.