Gdy na ze

Istnieją osoby, które nie są już w stanie wyobrazić sobie życia bez korzystnego działania klimatyzatora. Stosunkowo niewysoki koszt kupna i instalacji powoduje, że coraz częściej klimatyzację montują osoby prywatne, zarówno w budynkach jednorodzinnych jak też w blokach czy kamienicach.

klimatyzacja

Autor: See-ming Lee
Źródło: http://www.flickr.com
Możemy wyróżnić dwie podstawowe grupy urządzeń: klimatyzatory (https://aleklima.pl/klimatyzatory/mdv) mobilne i klimatyzatory stacjonarne.
Urządzenie mobilne umieszcza się wewnątrz pomieszczenia, natomiast klimatyzator stacjonarny skonstruowany jest z jednostki wewnętrznej i tej mieszczącej się zewnątrz budynku. Każdy z nich ma swoje dobre strony więc należy przemyśleć dokładnie decyzję na który się finalnie zdecydujemy.
Klimatyzatory przenośne można ulokować w pomieszczeniu bez przymusu wielkich zmian, remontów mieszkania czy niepotrzebnych formalności (o ile nie ingerujemy w bryłę budynku). Ich zaletą jest oczywiście rozmiar, ale także wielofunkcyjność, którą nam zapewniają. Tego typu urządzenia obniżają temperaturę powietrza, suszą i w pewnym sensie wietrzą pomieszczenie, mogą także pracować w różnych trybach, np. chłodzenia i grzania.
Decydując się na model do swojego domostwa, wypada przede wszystkim wziąć pod uwagę wielkość pomieszczania, jego nasłonecznienie, liczbę okien, drzwi oraz liczbę domowników. Parametry te, wbrew pozorom, mają znaczenie, bowiem niewłaściwie dopasowany klimatyzator nie będzie w stanie zrealizować oczekiwanych funkcji.

ale klima

Przeciwstawieniem klimatyzacji mobilnej są klimatyzatory stacjonarne. Montaż klimatyzacji opiera się wtedy na wbudowaniu jej w ściany, podłogę czy w sufit. Końcowy efekt uzależniony jest od zasobności naszego portfela, bowiem im bardziej niewidoczna i efektywna klimatyzacja, tym więcej będziemy musieli zapłacić za jej montaż. Pamiętajmy jednak, że klimatyzacja stacjonarna będzie nam dłużej służyła niż klimatyzatory (aleklima.pl/klimatyzatory/kaisai) przenośne oraz jest bardziej wydajna.

W celu blokady powietrza napływającego z zewnątrz, możemy nad drzwiami (tudzież w linii pionowej) zamontować kurtyny powietrzne (sprawdź tu). Kurtyny znakomicie sprawdzają się w pomieszczeniach, w których ciągłe otwieranie drzwi sprawia, iż temperatura szybko ulega niekorzystnej zmianie. To funkcjonalne rozwiązanie dla lokali o użyteczności publicznej.