W jaki sposób aktualnie funkcjonuje zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi, krótki opis mieszkaniowych wspólnot.

Jeszcze do niedawna osiedla mieszkalnych bloków zarządzane były przez spółdzielnie. Jednak dynamiczny rozwój budownictwa mieszkaniowego w Polsce sprawił, że coraz częściej w miejsce spółdzielni zaczynają działać wspólnoty mieszkaniowe, jakie na mocy prawa funkcjonować mogą od połowy lat dziewięćdziesiątych. Wspólnota zawsze powstaje w przypadku, gdy w danym budynku znajduje się wiele lokali, a pierwszy będzie sprzedany.

blok mieszkalny

Autor: JOHN LLOYD
Źródło: http://www.flickr.com
Wspólnoty mieszkaniowe nie są wprawdzie wyposażone w osobowość prawną, lecz dają możliwość na szereg ważnych dla lokatorów rzeczy. Przede wszystkim będą mogły nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, a także być pozywaną i pozywać. Dzięki temu, że posiadają one zdolność sądową, to mogą one brać udział jako jedna ze stron w sporach cywilnych z lokatorami. Dodatkowo wspólnoty decydują o wszystkich istotnych rzeczach wiążących się z terenem, który jej podlega i nieruchomościami, na nim się znajdującymi. Szczególnie może więc zdecydować o tym, kto i w jaki sposób zarządzał będzie nieruchomością, ile remontów trzeba przeprowadzić i jaka będzie wysokość płaconych zaliczek.

dokumenty

Autor: Historyworks
Źródło: http://www.flickr.com
Jedną z ważniejszych kwestii, jakie będą do podjęcia, jest zarządzanie nieruchomościami które wchodzą w skład wspólnoty. Tu najczęściej zapadnie decyzja o tym, aby zatrudnić niezależną firmę, która będzie się zajmować wszystkimi rzeczami w ustalonym wcześniej zakresie. Firm które realizują zarządzanie wspólnotami mieszkaniowymi z Wrocławia jest wiele, z tego też powodu warto przy wybieraniu kierować się paroma istotnymi zasadami. Po pierwsze tego typu zarządca posiadać musi wszystkie wymagane prawem licencje i zezwolenia, to jest warunek konieczny, aby było można zaczynać taką współpracę. Poza tym trzeba się dowiedzieć, jak prezentuje się sprawa doświadczenia oraz kompetencji pracowników tego typu firmy. Powinna mieć ona fachowców z wielu różnych obszarów, bo i zakres administrowania najczęściej jest dość duży.

Wejdź na moje łącze – tam oczekuje na Ciebie kolejna porcja rewelacyjnych artykułów. Nie zwlekaj! Będzie miło, jeśli pozostawisz swoją opinię.

Na pewno w składzie takiej załogi powinny być osoby biegłe w sprawach księgowych, prawnik z doświadczeniem a także sprawna ekipa zajmująca się remontami.