Jak powinno się utylizować tak zwane elektrośmieci? Jakie są regulacje, w jaki sposób robić to w zgodzie z prawem?

Najczęściej różnego rodzaju zużyty sprzęt, przykładowo agd lub spalone świetlówki wyrzucamy do śmietnika, podczas gdy tego typu elektrośmieci trzeba utylizować w odpowiedni sposób. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego obowiązku, a jest to bardzo ważne, nie tylko z powodu tego, że można za to dostać kare, jednak także dlatego, iż tak ochraniamy środowisko.

wywóz odpadów

Autor: Taber Andrew Bain
Źródło: http://www.flickr.com
Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym urządzenia, jakich praca jest zależna od dopływu prądu elektrycznego, poddawane są konieczności zbierania, odzyskiwania oraz recyklingu. Oznacza to po prostu, że zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, na przykład pralki, zmywarki czy mikrofalówki, po czasie eksploatowania nie powinny być po prostu wrzucane do śmieci. Muszą trafić do punktu odbioru takich urządzeń, tam zostaną poddane procesowi recyklingu lub unieszkodliwienia. Są firmy, które w tym pomagają: .

Chociaż taka ustawa jest obowiązująca w naszym kraju już od jakiegoś czasu, to ciągle sporo ludzi nie ma pojęcia dokładnie, jak postępować ze zużytym sprzętem oświetleniowych, agd i rtv. Podczas gdy odpowiedzialność spoczywa na producentach, importerach, ale także użytkownikach. Zgodnie z przepisami, producent, dystrybutor, a także importer danej rzeczy jest zobowiązany umieścić na opakowaniu znak przekreślonego kontenera na odpady (Utylnia), a jednocześnie dodać do opakowania (polecamy usługi skrzynie transportowe ze sklejki) informację o skutkach, które dla natury i zdrowia ludzi może nieść obecność niebezpiecznych substancji. Jednakże, konsument zyskał także prawo do darmowego zostawienia w sklepie zużytego sprzętu w ramach zakupienia nowego urządzenia.

Sklepy również nie mają już obowiązku, aby odbierać elektroodpady w większych ilościach, natomiast klientom często nie chce się jechać do sklepu ze zużytym sprzętem. Sprzęt elektroniczny zawiera substancje, które uznawane są za szkodliwe. Jednocześnie, nawet 90% takich składników można jeszcze raz wykorzystać chociażby do produkowania nowych artykułów gospodarstwa domowego, do mebli albo części do samochodów. Takim przetwarzaniem bezużytecznych już sprzętów zajmują się specjalne zakłady, w których urządzenia poddawane są procesom odzysku i recyklingu. Dobrze jest o tym pamiętać, kiedy następnym razem będziemy chcieli porzucić taki stary, niepotrzebny zużyty sprzęt elektroniczny. Oddaniem go w odpowiednie miejsce przyczynimy się do zachowania czystości swojej bliskiej okolicy, a w większym kontekście również i środowiska. Może też swoim zachowaniem damy jakiejś osobie dobry przykład oraz zmobilizujemy do takiego samego działania.