Jak robić wydruki, aby było to opłacalne? Jaki rodzaj druku będzie najlepszy?

Jaka istnieje różnica pomiędzy klasycznym drukiem offsetowym a tym cyfrowym? Podstawowa różnica widoczna jest głównie na rozkładzie kosztów, gdyż koszt druku czegoś metodą cyfrową jest większy niż koszt klasycznego drukowania. Przy tym, koszt wydruku jedynie trochę ulega zmianie wraz z rosnącym nakładem.

Czym jest druk cyfrowy? Bardzo charakterystyczną cechą tego wydruku jest fakt, że materiały, jakie są przeznaczone do druku dostarczane są do urządzenie w formie danych komputerowych, dzięki temu jest możliwy druk bezpośredni. Dzieje się tak, ponieważ nie ma formy drukarskiej, co oznacza, że obraz tworzony jest na bieżąco w maszynie cyfrowej, w miejscu, gdzie zaczyna się drukowanie. Drukarnia, która w swojej ofercie chce mieć dużo zleceń, na przykład na foldery reklamowe powinna na co dzień korzystać z druku cyfrowego.

Powiązany artykuł – druk cyfrowy chorzow

przycisk drukowania

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Bardzo popularną oraz wykorzystywaną metodą tego typu druku jest elektrofotografia, gdzie komputer steruje wiązką laserową, która naświetla naładowany elektrostatycznie cylinder. W taki sposób stworzony obraz na cylindrze traktowany jest proszkiem, on później trafia na materiał (zobacz tkaniny z wełny parzonej lana cotta) i za sprawą wysokiej temperatury jest w nie wtapiany. A co to jest druk offsetowy? Taki druk odznacza się tym, iż koszty wydrukowania pojedynczych sztuk są bardzo małe. Do tego, spore są koszty uruchomienia produkcji. Trzeba zrobić blachy do każdego koloru osobno, narządzić maszynę i zadać farbę. Tak więc rentowność druku offsetowego rozpoczyna się wtedy, kiedy te wydatki uda nam się zmniejszyć przez rozłożenie ich na ilość wydruków. Druk offsetowy to po prostu przemysłowa odmiana wydruku płaskiego, gdzie obraz przenosi się z płaskiej formy drukarskiej na podłoże za pomocą cylindra pokrytego gumą. Są dwa typy druku offsetowego: arkuszowy i rolowy.

Arkuszowy druk offsetowy polega na przenoszeniu na arkusz farby offsetowej o dosyć dużym stopniu lepkości, a później zapisaniu na trwałe jej przez wsiąkanie i polimeryzację. Który druk dobrze jest wybrać? To zależy. Druk w formie cyfrowej jest doskonały tam, gdzie ilości wykonywanych prac są na tyle niewielkie, iż nie opłaci się stosować druku tradycyjnego. Zaś druk typu offsetowego ma zastosowanie w przypadku nakładów większych, co najmniej kilkuset sztuk jednego rodzaju, jak również przy arkuszach większych niż rozmiar A3.