Jak zaaranżować mieszkanie, które będzie działało automatycznie? Czy jest to wykonalne?

Czy możliwe jest, by nasz dom myślał? Co potrzeba, by zrobić w domu taki ciąg inteligentnych instalacji? Gdzie najlepiej się zwrócić i jakie dokumenty musimy uzyskać? Czy jest to kosztowne? Czy naprawdę możliwe jest by zbudować nasz inteligentny pokój? Systemy inteligentne powodują pełną automatyzację przestrzeni mieszkaniowej, i to w wielu wymiarach.

dużo pilotów

Autor: Carlos Castro Ruge
Źródło: http://www.flickr.com
Mogą to być na przykład instalacje odnoszące się do ogrzewania, chłodzenia i wentylacji, jak również sterowanie oświetleniem, bramami albo innymi urządzeniami silnikowymi. Możliwe jest także sterowanie bezprzewodowymi urządzeniami dzięki bluetooth oraz system satelitarny. Taka automatyzacja może zahaczać taj naprawdę każdy element instalacji elektrycznej. To oznacza, iż prostym przyciskiem jesteśmy w stanie uruchomić zraszacze na ogrodzie, opuścić rolety antywłamaniowe w oknach jak i wyłączyć wybrane sprzęty AGD w domu.

Dzięki temu możemy zaoszczędzić dużo energii. W przypadku kosztów ogrzewania jest to mniej więcej 40%, natomiast oświetlenia do 15%. Gdy wybieramy inteligentne instalacje to właściwie nie trzeba starać się o żadne dodatkowe pozwolenia ani dokumenty. Kwestia ta dotyczy jednocześnie remontowania domu, jak i budowania nowego. Wiadomo jednak, że na wypadek budowy domu potrzebne jest otrzymanie zezwolenia, które posiada projekt instalacji elektrycznej. Jest on bardzo potrzebny w przypadku montażu klasycznej, oraz inteligentnej instalacji. Kiedy budujemy nowy budynek mamy tak naprawdę dwa wyjścia. Interesujące informacje znajdują się tutaj: strona internetowa.

Po pierwsze, do takiego dokumentu o wydanie zezwolenia na budowę dołączyć musimy projekt instalacji elektrycznej, a później trzeba zlecić projekt inteligentnej instalacji. W drugiej sytuacji do wniosku o wydanie zezwolenia na dom (mieszkania sprzedaż) powinniśmy załączyć projekt instalacji, który bierze pod uwagę także inteligentne instalacje. Już w trakcie projektowania instalacji musimy uwzględnić miejsce na dodatkowy przewód magistralny albo przewód sieci komputerowej. Urządzenia inteligentnej instalacji zasilane są napięciem, które różni się parametrami od tego, jakie znajduje się w sieci energetycznej. Najczęściej komunikacja i zasilanie tych elementów odbywają się tymi samymi przewodami, więc instalację magistrali kładziemy się w pewnej odległości od instalacji elektrycznej.