Jak zbudować własną saunę? Czy to się opłaca i co trzeba zrobić, żeby posiadać taką w domu?

Marzysz o saunie w swoim domu? Jeśli tak, musisz mieć świadomość, że budowę sauny należy przewidywać już na etapie projektowania domu lub mieszkania. Najlepszy oraz sprawdzony układ to pomieszczenie relaksacyjne z sauną, prysznicem oraz miejscem do wypoczynku. Gdy jednakże mamy już dom oraz chcemy wygospodarować miejsce na saunę, to napotykamy na problemy, ponieważ częściej mamy do dyspozycji miejsca o niezbyt dużych wymiarach, na przykład na strychu. Jak więc zacząć projektowanie łaźni?

Łaźnia

Autor: Walter Schärer
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety, dosyć często nie pamiętamy, że lokalizując saunę w ciasnym miejscu mocno ograniczamy jej funkcjonalność. Z tego względu pamiętajmy, że aby pełniła ona swą rolę, miejsce gdzie się znajduje musi być jak najbardziej przestronne. Taka sauna na wymiar powinna mieć rozmiary, które mierzą w podstawie |minimum 2 metry x 2 metry i wysokość także 2 metry. Tego rodzaju konstrukcja oferuje taką przestrzeń w środku, żeby każdy z członków rodziny mógł się w niej zrelaksować. Przeczytaj więcej: projektowanie łaźni parowych.

Przed przystąpieniem do projektowania sauny dobrze jest wiedzieć o wielu rzeczach. Sauna fińska to raczej najbardziej suche miejsce w mieszkaniu, więc nie powinniśmy się martwić o zbyt dużą wilgotność. Sporo saun posiada piece, które są zasilane trójfazowym prądem, co sprawia, iż będziemy musieli doprowadzić takie zasilenia w rejon sauny.

Zainteresowała Cię prezentowana problematyka? Kliknij zatem tu oraz zobacz więcej na stronie (https://domymax.pl/projekty-domow/domy-klasyczne/). Zamieszczone tam publikacje także Cię niezwykle zaciekawi.

Jeśli planujemy sami stworzyć saunę nie można bezpośrednio obijać drewnem a potem ocieplać ścian zewnętrznych budynku?Z jakiego powodu? Gdyż powoduje to, iż zachodzi przesunięcie osadzania się w postaci kropel pary wodnej w ścianie budynku. To stwarza ryzyko zawilgocenia, czyli powstawanie wykwitów pleśni na ścianach. Zobacz więcej na ten temat: zbudujemy saunę samodzielnie, dobrze obliczmy wszelkie koszty oraz zestawiamy je z ofertą dostępną w sklepach. Najczęściej wcale nie wychodzi to taniej, zaś taka praca będzie od nas wymagać naprawdę dużo trudu.

Domowe spa   sauna

Autor: comedy_nose
Źródło: http://www.flickr.com

Dobierz właściwy piec.

Jeśli sądzisz, że te informacje są cenne, to odsyłam tutaj (https://www.cleverpolymers.com.pl/produkty) – w tamtym miejscu również są podobne dane, które warto poznać.

Zasada jest taka, iż na 1m3 musi być od 0,8 do 1kW mocy takiego urządzenia. Saunę stawiajmy na zmywalnej nienasiąkliwej podłodze, żeby można było z łatwością utrzymać porządek oraz higienę. Pamiętajmy jednakowoż, że stawianie sauny w niewielkim pomieszczeniu wiążę się z założeniem kratki wentylacyjnej, ponieważ pomieszczenia takie muszą być odpowiednio wentylowane.