Jak zbudować własną saunę? Czy to się opłaca i co trzeba zrobić, żeby posiadać taką w domu?

Marzysz o saunie w swoim domu? Jeśli tak, musisz mieć świadomość, że budowę sauny należy przewidywać już na etapie projektowania domu lub mieszkania. Najlepszy oraz sprawdzony układ to pomieszczenie relaksacyjne z sauną, prysznicem oraz miejscem do wypoczynku. Gdy jednakże mamy już dom oraz chcemy wygospodarować miejsce na saunę, to napotykamy na problemy, ponieważ częściej mamy do dyspozycji miejsca o niezbyt dużych wymiarach, na przykład na strychu. Jak więc zacząć projektowanie łaźni?

Łaźnia

Autor: Walter Schärer
Źródło: http://www.flickr.com

Niestety, dosyć często nie pamiętamy, że lokalizując saunę w ciasnym miejscu mocno ograniczamy jej funkcjonalność. Z tego względu pamiętajmy, że aby pełniła ona swą rolę, miejsce gdzie się znajduje musi być jak najbardziej przestronne. Taka sauna na wymiar powinna mieć rozmiary, które mierzą w podstawie |minimum 2 metry x 2 metry i wysokość także 2 metry. Tego rodzaju konstrukcja oferuje taką przestrzeń w środku, żeby każdy z członków rodziny mógł się w niej zrelaksować. Przeczytaj więcej: projektowanie łaźni parowych.

Przed przystąpieniem do projektowania sauny dobrze jest wiedzieć o wielu rzeczach. Sauna fińska to raczej najbardziej suche miejsce w mieszkaniu, więc nie powinniśmy się martwić o zbyt dużą wilgotność. Sporo saun posiada piece, które są zasilane trójfazowym prądem, co sprawia, iż będziemy musieli doprowadzić takie zasilenia w rejon sauny. Jeśli planujemy sami stworzyć saunę nie można bezpośrednio obijać drewnem a potem ocieplać ścian zewnętrznych budynku?Z jakiego powodu? Gdyż powoduje to, iż zachodzi przesunięcie osadzania się w postaci kropel pary wodnej w ścianie budynku. To stwarza ryzyko zawilgocenia, czyli powstawanie wykwitów pleśni na ścianach. Zobacz więcej na ten temat: zbudujemy saunę samodzielnie, dobrze obliczmy wszelkie koszty oraz zestawiamy je z ofertą dostępną w sklepach. Najczęściej wcale nie wychodzi to taniej, zaś taka praca będzie od nas wymagać naprawdę dużo trudu.

Domowe spa   sauna

Autor: comedy_nose
Źródło: http://www.flickr.com

Dobierz właściwy piec. Zasada jest taka, iż na 1m3 musi być od 0,8 do 1kW mocy takiego urządzenia. Saunę stawiajmy na zmywalnej nienasiąkliwej podłodze, żeby można było z łatwością utrzymać porządek oraz higienę. Pamiętajmy jednakowoż, że stawianie sauny w niewielkim pomieszczeniu wiążę się z założeniem kratki wentylacyjnej, ponieważ pomieszczenia takie muszą być odpowiednio wentylowane.