Kilka zawsze potrzebnych informacji na temat pojazdów zabytkowych i miejsc, w których możne je podziwiać

Pojazdy już od początków ubiegłego stulecia fascynują ludzi. Na przestrzeni stulecia dużo się jednak zmieniło. Obecnie największym wzięciem oraz zainteresowaniem cieszą się szybkie rajdówki, a również eleganckie i bardzo drogie japońskie limuzyny. Do tej, bądź co bądź wąskiej grupy pojazdów dwuśladowych, zaliczyć możemy też samochody zabytkowe. Ich wartość praktycznie w każdym przypadku bywa porównywalna z kosztem zakupu nowoczesnego i super wyposażonego modelu prosto z fabryki. Ten fakt możemy wytłumaczyć np. wykorzystując bazowe prawidła ekonomii: im konkretnego towaru jest mniej, tym jest droższy.

samochód

Autor: FaceMePLS
Źródło: http://www.flickr.com
Samochody zabytkowe standardowo kojarzą się nam z pojazdami z poprzedniej epoki, czyli np.

Czy nasza aktualna publikacja (ekotur.wroclaw.pl/langs/pl/index.php) spodobała Ci się tak wyjątkowo, że masz ochotę przeczytać inne? To świetnie! Więc zapraszamy na nową witrynę.

tymi sprzed września 1939 r. Tymczasem amatorzy motoryzacji uważają, że 25-letnie fiaty można z całą pewnością wliczyć do tej właśnie grupy. Więcej informacji na stronie: () Im bardziej wiekowy jest dany model, tym cenniejszym jest nabytkiem, a trzeba pamiętać o tym, że takie pojazdy są jak deserowe wino: im starsze, tym lepsze. A gdzie można znaleźć takie wehikuły? Najczęściej w garażach panów, którzy uwielbiają stare modele. A poza tym w trakcie dorocznych zlotów, na których pojawiają się właściciele gustownych mydelniczek.

Terminu samochody zabytkowe wcale nie musimy wiązać z osobówkami. W wojewódzkich muzeach można podziwiać pojazdy straży pożarnej, jak i dawnej milicji. Te eksponaty muzealne różnią się w znaczny sposób od tych współczesnych wersji, które bywają o wiele lepiej wyposażone i mogą osiągać zawrotne prędkości. Kolor karoserii pozostał jednakże taki sam. Wściekła czerwień pozostaje nadal zarezerwowana dla straży pożarnej. Z kolei sztandarową barwą policji jest rzecz jasna niebieski. Autor: Kontakt

przewożenie samochodu na przyczepce

Autor: amateur photography by michel
Źródło: http://www.flickr.com
Jeszcze następną grupą godną omówienia są stare ciężarówki służące wojsku. Takie maszyny (wiertarki przelotowe) jesteśmy w stanie zobaczyć podczas wakacji nad jeziorami północno-wschodniej Polski . Muzeum starych aut mieści się w Mrągowie, czyli mieście tłumnie odwiedzanym przez turystów.

Największą grupą eksponatów na kółkach są właśnie wszelkiego rodzaju pojazdy, którymi niegdyś kierowali szeregowcy. A oprócz dwuśladów znajdują się tam również… czołgi. Niektóre z tych samochodów są zarejestrowane, co oznacza, że każdy zainteresowany może się nimi wybrać na krótsza albo dłuższą wycieczkę. A wśród mężczyzn rzecz oczywista największe emocje budzi wspomniany czołg, ale przejażdżka tym pojazdem kosztuje fortunę.