Kompletne zabezpieczenie pożarowe. Czym się musi charakteryzować, co jest konieczne do najlepszej ochrony

Właściwie zaplanowany dom powinien, oprócz normalnych kwestii ekonomii i największego z możliwych bezpieczeństwa zagospodarowania wszystkich pomieszczeń, brać pod uwagę potrzebę maksymalizacji bezpieczeństwa. Jednym z najważniejszych zagadnień, jaki należy brać pod uwagę, są drzwi przeciwpożarowe.

Z przykrością trzeba stwierdzić, często zdarza się tak, że sprawy bezpieczeństwa pożarowego traktowane są niezbyt dobrze. Pamiętajmy jednakowoż, iż projekt musi wypełniać określone normy, aby zagwarantować mieszkańcom domu wymagane minimum bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne są drzwi przeciwpożarowe, które montujemy w piwnicach czy wzmocnienia w miejscach, które szczególnie wrażliwe są na potencjalny pożar. Szczęśliwie, są tacy inwestorzy, którzy do tematów bezpieczeństwa związanego z pożarem przywiązują znacznie większą wagę. Dla nich ważne jest coś więcej niż tylko zabezpieczenia ppoż czy klapy dymowe.
alarm

Autor: Faruk Ateş
Źródło: http://www.flickr.com

Dla nich liczą się przede wszystkim rozwiązania specjalne. By je spożytkować, powinniśmy pomyśleć o nich jeszcze w fazie projektu. To istotnie ta faza ma najistotniejsze znaczenie dla określenia, gdzie umieszczone są zabezpieczenia i jakiego typu rozwiązania będą wykorzystane. Już na początku musimy zastanowić się, jakie występują potencjalne niebezpieczeństwa, które mogą się pojawić w związku z pożarem. Musimy więc zastanowić się jakie zagrożenie, które ma związek z ogniem, ale również wysoką temperaturę, jaka wytwarza się zawsze w takich okolicznościach.
Należy też pomyśleć o niebezpieczeństwie związanym z dwutlenkiem węgla. Każde z wspomnianych zagrożeń zakłada zastosowania odmiennych środków prewencyjnych, w konkretnym wypadku równie niezbędne są odmienne rozwiązania. Jednym z najważniejszych jest podział budynku na segmenty ogniowe. To tego typu zaplanowanie przestrzeni, jakie w razie potrzeby pozwoli na odcięcie jednej części domu od innych zlokalizowanych w nim pokoi.
W taki sposób mamy okazję spotęgować możliwość mieszkańców na wyjście z pożaru bez szwanku (dowiedz się więcej). Dzięki temu można zyskać chociaż kilka dodatkowych sekund niezbędnych do podjętej ewakuacji.

Taki podział koniecznie powinien uwzględniać drzwi przeciwpożarowe montowane w najważniejszych miejscach. To one istotnie muszą przyjąć na siebie ataki płomieni, dymu i tlenku węgla. One będą też stanowić główną linię obrony przed niebezpieczeństwem pożarowym.