Korzystnie zainwestować w nowoczesne oświetlenie, a takim jest z pewnością technologia LED. Co powinniśmy wiedzieć?

Oświetlenie LED jest nowatorskie i niezawodne, więc korzysta z niego coraz więcej osób. Tradycyjne żarówki już definitywnie odchodzą do przeszłości, gdyż LED to z pewnością więcej korzyści – krótko, jak i długofalowych. Co jednak korzystnie wiedzieć na ten temat?

Aby taśma LED działała najlepiej przez długi czas, powinniśmy zagwarantować jej odpowiednią temperaturę pracy dobranie poprzez dobranie właściwej klasy produktu do konkretnego stosowania. Poniżej krótki przewodnik, do jakiego wykorzystania najbardziej korzystny jest dany typ taśmy.

Pierwsza z nich taśma IP20 to typ o zabezpieczeniu w standardzie ip20. Nadaje się wszędzie w tych miejscach, gdzie nie będzie miała bezpośredniego kontaktu z wodą. Na pewno sprawdzi się więc dobrze na sufitach, również w łazience. Co ciekawe, tej samej taśmy użyjemy, jak będzie ona narażona na zalanie ciągłe. Powinniśmy ją jednak wtedy chronić profilem aluminiowym. Tylko taśmę ip20 możemy wykorzystywać do profili aluminiowych, frezów oraz innych miejsc, w których odprowadzanie ciepła będzie ograniczone. Nie możemy zapominać, że takim miejscem jest również sufit w pomieszczeniu, jako miejsce, gdzie w sezonie grzewczym tworzy się o wiele wyższa temperatura, niż ta, jaką odczuwamy.

taśma ledowa

Autor: ricardo lafuente
Źródło: http://www.flickr.com

Kolejny rodzaj taśma IP65 ma całkowicie inną charakterystykę. Sylikonowa powłoka znakomicie chroni ją przed urazami mechanicznymi. Taśma ip65 będzie więc najlepszym wyborem tam, w jakim miejscu może być podatna na uszkodzenia. Nie jest dobra ona niestety do miejsc, w których będzie stale poddawana działaniu wody – jest zabezpieczona przed chwilowym zalaniem, wymaga jednakże potem osuszenia. Trzeba pamiętać, iż sylikonowa powłoka, jaka tak dobrze chroni przed działaniem czynników zewnętrznych utrudnia chłodzenie taśmy. Nie można jej więc montować w profilach aluminiowych, frezach i wnękach oraz pozostałych wspomnianych wcześniej miejscach o dość znacznej temperaturze lub słabej wentylacji.

I ostatnia taśma IP68.

Jeżeli masz możliwość uzyskać pozostałe dane na omawiany wątek, to wykorzystaj to i wejdź na poniższy odnośnik i przeczytaj na stronie (http://www.vincent.pl/maszyny-pakujace/pakowanie-w-folie-termokurczliwa-polietylen/).

Wspomniane wcześniej standardy odnosiły się do taśm o napięciu 12V. W tym przypadku mamy natomiast do czynienia z taśmą 230V. Jest w pełni zabezpieczona przed działaniem wilgoci, oddziaływania słońca i urazów mechanicznych. Stosujemy ją jednak wyłącznie na zewnątrz, gdyż potrzebuje ona bardzo dobrej wentylacji. Idealnie nadaje się ona do podświetlenia ogrodów czy elewacji budynków. Taśmy 230V nie można montować pod wodą, ponieważ nawet minimalna nieszczelność może zagrozić porażeniem, a w najlepszym wypadku uszkodzeniem instalacji.