Ile mogą kosztować przeróżne typy podłóg?

Kiedy własny rodzinny dom jest niemalże przygotowany do tego, aby w nim się osiedlić, zabraknie jedynie jego wykończenia. Krótko ujmując jest to poniekąd wisienka na torcie w całym procesie konstrukcji domu.
Tego typu moment prac pochłonie nawet 35% naszego zakładanego przez nas budżetu.

Musimy mieć świadomość tego, że finalny rezultat w znacznej mierze będzie zależeć od nas samych.

Opisywana tutaj tematyka jest według Ciebie godna uwagi? Jeżeli tak, to wejdź do serwisu, który opisuje pokrewne zagadnienia.

Przykładowo wykańczanie domu to m.in. zastosowanie właściwej podłogi. Najmniej kosztownym wyjściem okażą się posadzki do własnoręcznego układania. Bardzo popularne są również panele. Ich minimalny koszt kupna to około 15 zł/m2. Jeżeli jednak zależy nam na wysokiej jakości, musimy przygotować się na nakład pieniężny rzędu 30 zł/m2. Miłośnicy drewna mogą także zdecydować się na kupno parkietu przemysłowego. Koszt takiego parkietu może wynosić od 50 zł/m2. Do ceny za samą robociznę za wykończenie domu musimy ponadto dodać koszt surowców. Dla przykładu za doskonałe deski warstwowe trzeba zapłacić od 7 do 350 zł/m2, zaś za panele 16-700 zł/m2.

wykańczanie domu

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
apartamentowce

Autor: Wings Development
Źródło: Wings Development
W wypadku paneli niezwykle wiele jest zależne od tego, czy są wyprodukowane z surowca drewnopodobnego, czy z drzewa. Panele z drewna moglibyśmy kupić za przynajmniej 80 zł/m2. Płytki ceramiczne to już koszt w wysokości od 30 do 150 zł/m2, z kolei płytki gresowe mogłyby kosztować od 20 do 130 zł/m2. O wiele mniej kosztowna jest z kolei wykładzina podłogowa. Jej cena może wynosić 15-200 zł/m2. Wszystko jest uwarunkowane od tego, czy kupujemy wykładzinę elastyczną, czy dywanową. To właśnie na etapie wykończenia domu możliwe jest oszczędzanie. W wypadku budowania domu do stanu surowego trzeba pamiętać o tym, że cena idzie w parze z jakością wykonania.

Nie można by zatem zamienić struktury na tańszą. Istnieją pewne wytyczne, do jakich trzeba się stosować. Z tego też powodu jeśli Twój dom ma być warty 250 000 złotych, to tyle akurat powinien kosztować.