Na niejednym placu budowy niezbędna wydaje się być konstrukcja, która da nam możliwść na szalowanie fundamentów

Szalowanie inaczej bywa określane deskowaniem i to nic innego jak nadawanie odpowiedniego kształtu konstrukcjom żelbetonowym.
Jest nieistotne czy budujemy dom jednorodzinny albo wieżowiec komercyjny.

zbiornik na wodę

Źródło: pixabay.com

szalunek

Autor: Nick
Źródło: http://www.flickr.com
Na każdym placu budowy z pewnością znajduje się szalunek. Każdy człowiek widział go na pewno choćby da – trzy razy w życiu. Najnormalniej w świecie nie wiedzieliśmy, że tak się nazywa ta konstrukcja. Ale zdają sobie z tego sprawę budowlańcy, którzy przecież pracują w tym sektorze. Najistotniejsze wydaje się być to, że deski, które zwykle bywają stosowane w tym celu, można potem rozłożyć i przetransportować w następne miejsce. To spora oszczędność. A jak wygląda deskowanie w praktyce? Z pewnością uczyliście się w podstawówce o budowie piramid w starożytnym Egipcie. Do dziś ta fantastyczna Technika nie uległa znacznej zmianie. Najnormalniej w świecie żelbetonową pionową ścianę podpiera się od boku belkami. Robi się tak, aby nie odchylała się ona od pionu. Inny rodzaj deskowania jest związany z podpieraniem stropu. Po prostu podkłada się sporą ilość belek i czeka się, aż całość się zwiąże i wyschnie. Oczywiście przy stawianiu, a potem demontażu desek, musimy przestrzegać zasad BHP. Przepisy określają, jak wielki ciężar może podnosić jeden pracownik.

Przez to, że deski (frezarka scm) są doprawdy ciężkie, nie może tego robić jedna osoba przez cały dzień. Muszą się one wymieniać. Deski do szalowania bez trudności da się zamówić w sieci. Wyszukamy tam masę ogłoszeń na ten temat.