Najbardziej popularne maszyny budowlane

Żadna inwestycja budowlana nie ruszy z miejsca bez wsparcia maszynerii. Dźwigów używano już w starożytni Grecji. Ówczesne dźwigi to kilka boczków oraz ramię – tak zwany wysięgnik.

Nowoczesne maszyny (nazywane też dźwigami wieżowymi), należą do najogromniejszych maszyn jakie spotkamy na budowach. Żuraw budowlany może być stojący w miejscu lub też przejezdny – w takim przypadku usytuowany on jest na podwoziu utworzonym z szyn lub gąsienic. Z pewnością żaden plac budowy nie obejdzie się także bez zastosowania tak uniwersalnego urządzenia jak koparka kołowa. Może ona służyć do realizowania kompleksowych prac na budowach: formowaniu przestrzeni, przy przekazywaniu żwiru na skład albo na środki transportowe albo podczas kładzenia nawierzchni dróg. Koparki kołowe są całkiem łatwe w manewrowaniu, poza tym charakteryzuje je trwała konstrukcja i ogromny udźwig.

Budowa

Autor: Eli Christman
Źródło: http://www.flickr.com

Prócz koparek kołowych bardzo powszechne machiny spotykane na budowach podobnego rodzaju to: koparki na gąsienicach, koparko-ładowarki, i tak zwane minikoparki. Inne nieodzowne w trakcie robót budowlanych sprzęty to: maszyny do płaskiego odspajania gruntu, zrywarki, zagęszczarki. Walec drogowy tymczasem, to sprzęt drogowo-budowlany. Jest on skonstruowany do wyrównania oraz zagęszczania nawierzchni drogowej rozmaitego rodzaju. Walec drogowy to machina samojeżdżąca, w której to przednie albo wszystkie koła zastąpione zostały bardzo ciężkimi „walcami”.

Dzięki bardzo dużemu ciężarowi walców, sprzęt realizuje swe główne zadanie: w czasie przemieszczania się po nowej nawierzchni drogowej walec drogowy wygładza ją i zagęszcza grunt. Zagęszczona tym sposobem powierzchnia jest już bardzo trwała. Historia walców sięga pierwszej poł. dziewiętnastego wieku.

Czy wiesz, gdzie także możesz przeczytać analogiczne materiały? Jeżeli nie, to wejdź na ten odnośnik i zerknij na treść (https://www.ehydrogaz.pl/akcesoria,c81,pl.html) znajdującego się w tamtym miejscu materiału.

Walce te były ciągnięte przez konie, wprzódy wykonywano je z kamienia, następnie z żeliwa. W latach sześćdziesiątych XIX w. rozpoczęto użytkować maszyny parowe, natomiast w latach dwudziestych XX w zaczęto użytkować walce budowlane posiadające silnik na benzynę Diesla. Gęstnienie gruntu poczęło być jeszcze bardziej wydajne w latach pięćdziesiątych, kiedy zmajstrowano walec drogowy wibrujący. Mają one tę przewagę nad statycznymi, iż oddziaływanie ciężaru walców na grunt jest wzmocnione dzięki drganiom. Najbardziej słynni fabrykanci walców drogowych to: Ammann, Bitelli, Terex, Bomag, Volvo, Hamm, JCB Polska, Ingersoll Rand, Wacker, Sany, Vibromax i Caterpillar.

Posted in Bez kategoriiTagged