W jaki sposób pokój

Wiosną często decydujemy się na odświeżenie pomieszczeń. Żeby dodać pomieszczeniu blasku wystarczy pomalować ściany i sufity. Na odmalowanie ścian decydujemy się przeciętnie co 4 do 5 lat. Radzimy, jak zrobić to bez błędów. Decyzja o remoncie zapada przeważnie z dwóch powodów; po pierwsze pragniemy odmienić aranżację pomieszczenia, która już się nam opatrzyła, poza tym stara farba na ścianie źle wygląda.

Przed przystąpieniem do malowania trzeba usunąć ze ścian wszelakie zabrudzenia, albowiem mogą one osłabić przyczepność farby lub przebijać przez nowo położoną powłokę malarską. Kurz oraz tłuszcz możemy wyeliminować ze ścian za pomocą wody z płynem do zmywania naczyń. Jeżeli natomiast na ścianach są pęknięcia, a stara farba (polecam dekorianhome farby ceramiczne) łuszczy się, trzeba zrównać powierzchnię. W jaki sposób? Drucianą szczotką oczyścimy powierzchnię ze starych powłok malarskich, z kolei większe nierówności wyeliminujemy ze ściany z pomocą szpachelki.

Trzeba także poradzić sobie z ubytkami. Dziury możemy wypełnić masą akrylową. Po zupełnym wyschnięciu masy uzupełniającej należy przeszlifować ją drobnoziarnistym papierem ściernym i odkurzyć. W taki sposób przygotowaną powierzchnię najlepiej zagruntować, żeby zmniejszyć chłonność podłoża. Zanim rozpoczniemy malować ściany pomyślmy o gniazdkach elektrycznych. Odkręćmy je, natomiast elementy elektryczne tkwiące w ścianie ochrońmy taśmą malarską.

malowanie

Autor: Dulux®
Źródło: Dulux®

Tak przygotowaną ścianę możemy zacząć malować. A co malujemy w pierwszej kolejności? Malowanie rozpoczynamy oczywiście od góry, a więc od sufitu. Wałek przemieszczamy od strony ściany z wnęką okienną do wnętrza pomieszczenia. Ruchy powinny być równoległe, natomiast pasma farby muszą zachodzić na siebie. Gdy pierwsza powłoka malarska wyschnie, możemy malować drugi raz, jednakże tym razem

w kierunku przeciwnym. Dzięki temu zabiegowi skrupulatnie pokryjemy wszelakie smugi.

By ustrzec się niedoskonałości na suficie, można użyć farbki, która podczas malowania jest różowa, zaś biała robi się dopiero po wyschnięciu. Ściany malujemy dużym wałkiem, nakładając wertykalne, zachodzące na siebie pasma. Narożniki, pasy wokół drzwi i okien oraz inne trudno przystępne miejsca malujemy pędzelkiem lub małym wałkiem. Taśma samoprzylepna przydać się może także aby „odciąć” odcień ścian od białości sufitu (kiedy malujemy ściany farbą o kontrastującym z sufitem kolorze).