W jaki sposób wybrać projekt domku mądrze?

W natłoku kilkunastu tysięcy dostępnych na polskim rynku projektów typowych, ciężko jest zadecydować o najlepszym wyjściu architektonicznym zapewniającym jednocześnie interesujący wygląd, funkcjonalność i do tego jeszcze energooszczędność, jaka na szczęście staje się nieuchronnym kierunkiem przyszłości budownictwa.

Dla większości inwestorów decydujących się na budowę budynku, podstawą jest ograniczanie wydatków. Każdy w dzisiejszych czasach stara się zbudować solidny budynek przy jak najmniejszych kosztach. To sprawa normalna a także zrozumiała. Niestety, projektując budowę zapominamy o tym na początku drogi, czyli przy wyborze gotowego projektu, czy przy realizacji planu indywidualnego. Zachwycają nas ładne wizualizacje mieszkań, które pod względem kosztów inwestycji nie są najtańsze w budowie. Nierzadko się wtenczas zdarza, że wybieramy projekt, który nas zafascynował, a dopiero przy rzeczywistej wycenie jego realizacji dostajemy bólu głowy i próbujemy wszystkich podejść na obniżkę kosztów. I najczęściej kończy się to i tak zmianami adaptacyjnymi wybranego przez nas planu. Przedstawiamy Państwu kilku wskazówek, które pomogą nam dobrać projekty domów energooszczędnych.

Przekroje domów

Autor: Wawel Service
Źródło: Wawel Service

Przy doborze projektu istotniejszy jest jego układ funkcjonalny w środku aniżeli widok zewnętrzny.

Gdy uznasz, że ten artykuł jest interesujący, kliknij na odsyłacz do wpisu (https://wolplanposadzki.pl/wylewki-wroclaw/), który ma fascynujące dane na opisywany wątek – będą one z pewnością ciekawe.

Elewację zewnętrzną zawżdy można sobie urozmaicić bardzo prostymi i niedrogimi rozwiązaniami. Ponadto, dopiero na końcu możesz ją dostosować do otoczenia. Konfigurację a także wymiary pomieszczeń wewnętrznych przekształcić jest o wiele trudniej oraz wiąże się to z niepożądanymi zmianami konstrukcyjnymi. Kontur domu winien być kompaktowy i o jak najbardziej regularnych obrysach, np. kwadrat bądź prostokąt. Nieregularny kształt budynku przekłada się na nierównomierne spożytkowanie cyrkulującego w domu ciepła, jakie w przeciwieństwie do kompaktowego kształtu obiektu krąży po zakątkach i zakamarkach domu o nieregularnych konturach.

Ażeby wybrać projekt w pełni funkcjonalny, pamiętajmy o także o tym, ażeby wybrać projekt domu o powierzchni starczającej faktycznym naszym wymogom. Nie za duży, ale też nie za mały. Wyselekcjonujmy przeto taki domek, w którym jest jak najwięcej przestrzeni mieszkalnej, a jak najmniej komunikacji. Unikamy wtenczas poczucia ciasnoty oraz mamy poczucie dobrze wydanych pieniążków. O ile jest taka potrzeba, mogą być to projekty domów z garażem dwustanowiskowym.