Czy warto zbadań grunt przed kupnem działki pod dom? Jakiego rodzaju badania warto zlecić?

Osoby mające w planach budowę swojego domu z reguły myślą o takich rzeczach, jak kupno działki i załatwienie różnego rodzaju standardowych formalności. Natomiast mało kto zleca badania gruntu przed postawieniem budynku. Nie są one obowiązkowe więc chcąc oszczędzić na inwestycji dużo osób po prostu je odpuszcza. Czemu jednak warto takie badania zlecić i co nam one dadzą?

grunt na sprzedaż

Autor: Nicholas A. Tonelli
Źródło: http://www.flickr.com

Prawo budowlane uznaje domy jednorodzinne za budynki, jakie przekazują na grunt niewielkie obciążenie przez to nie trzeba wykonywać badań geotechnicznych. Uważa się także, iż nośność prawie wszystkich terenów w naszym kraju jest na tyle duża, że można bez problemu stawiać na nich domy. Natomiast problem jest wtedy gdy chcemy postawić dom na nieznanym gruncie, wtedy nawet zanim kupimy działkę warto stan gruntu sprawdzić gdyż może okazać się, iż działka nie może być zabudowana. Oprócz tego aby odpowiednio zaplanować fundamenty lepiej sprawdzić stan podłoża.

Dokumentację na temat badań gruntu wykonuje specjalista w dziedzinie geotechniki na podstawie badań wykonanych w terenie; sprawdź również: sondowanie cpt. Z reguły też są one uzupełnione badaniami przeprowadzonymi w laboratorium, które dają dodatkowe informacje dotyczące składu gruntu. Jednym z badań polowych gruntu jest sondowanie statyczne. W czasie takich czynności mierzy się podstawowe parametry, na podstawie jakich możemy określić choćby budowę geologiczną gruntów, stopień zagęszczenia, plastyczność czy wytrzymałość przy ścinaniu. Sondowanie CPTU pozwala oszacować nośność oraz osiadanie, co jest ważne przy planowaniu fundamentów. Badania takie stosuje się wraz z wierceniami badawczymi. Tylko w takiej sytuacji możemy otrzymać poprawną interpretację rezultatów.

budowa domu

Źródło: pixabay.com

Do dokładnego zbadania gruntu stosowanych jest szereg badań wraz ze sprawdzeniem poziomu wód gruntowych. Takie badania dadzą nam pewność, iż nie będziemy musieli zmagać się ze spękaniami ścian budynku, nie będziemy mieć problemów z zalegającą wodą w piwnicy, uniknąć uda się dodatkowych wydatków związanych ze zmianami projektu podczas trwania prac budowlanych. Co najważniejsze, będziemy mieć pewność, że nasz dom jest w pełni bezpieczny dla lokatorów. Te wszystkie informacje są ogromnie ważne i bez wykonania takich badań nie będziemy mieć pewności czy takie miejsce jest bezpieczne. Tak na dobrą sprawę koszty tego typu badań wobec finansowania zakupu działki i całej budowy są dość małe.

W tym tekście znajdziesz ciekawe informacje, lecz odszukaj ponadto (http://www.gmsystem.pl/szkolenia/) pozostałe materiały na ten temat. Na pewno będą fascynujące.

Z tego powodu planując taka inwestycję dobrze jest uwzględnić i te koszty.

Może Cię zainteresować: