Domowa przepompownia nieczystości – dlaczego opłaca się o nią zadbać podczas stawiania nowego budynku?

W naszych czasach coraz więcej budujących nowe domy osób wybiera zbudowanie biologicznej przydomowej przepompowni ścieków. Rozwiązanie to jest coraz częściej wybierane także przez osoby, które już mają gotowy budynek i pragną zminimalizować koszty jego użytkowania.

oczyszczalnia przydomowa

Źródło: klargester.pl

Dlaczego opłaca się w nie zainwestować? Jakimi zaletami cechuje się przydomowa, biologiczna przepompownia ścieków?

Najistotniejszą zaletą, jaką wykazuje biologiczna oczyszczalnia ścieków – , jest jej ekonomiczny charakter. Koszt wybudowania oczyszczalni jest znaczny – to fakt. Jednak koszty jej użytkowania powinny zwrócić nam się w stosunkowo niedługim czasie. Po zainstalowaniu oczyszczalni musimy wyłącznie opłacać prąd elektryczny, konieczny do zasilania pompy urządzenia. Do tych kosztów należy też doliczyć koszt wywozu zgromadzonego osadu – trzeba wywozić go około co dwa lata. Co zatem można zyskać? Nie będziemy musieli płacić opłat za przesyłanie ścieków do komunalnej oczyszczalni ścieków. A jak wiadomo opłaty te w naszych czasach są wysokie.

Niektórzy potencji tej opcji, jaką jest biologiczna oczyszczalnia ścieków, mówią o tym, że jest ona niekorzystna dla środowiska. Jednak jest to stwierdzenie nieprawdziwe. Pompy (link pompy ciepła dolny śląsk) i filtry, w które wyposażona jest taka oczyszczalnia ścieków, filtrują nieczystości do takiego stanu, że mogą one zostać spokojnie doprowadzone do naturalnych zbiorników lub do gruntu. Nie trzeba się przy tym martwić, że miejsca te zostaną zanieczyszczone.

przykład oczyszcalni ścieków

Autor: SuSanA Secretariat
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli chodzi o same odpady, zostają one zatrzymane w przeznaczonym do tego zbiorniku, który charakteryzuje się wyjątkową szczelnością – w odróżnieniu od zwykłych szamb, które czasem przepuszczały ścieki. Nie należy się także obawiać o to, że tego typu oczyszczalnia ścieków Kingspanenviro sprawi, że na naszym podwórzu będą się ulatniać nieprzyjemne zapachy. Zbiornik posiada specjalne filtry, które utrzymują je w środku i zapobiegają przedostawaniu się ich do otoczenia. Oczyszczalnia nie zepsuje więc klimatu naszego ogrodu.

Oczywiście przydomowa oczyszczalnia ścieków nie może być zbudowana w każdym miejscu – musi ono wypełniać szereg warunków. Chodzi tutaj szczególnie o rodzaj podłoża, odległość od naszego budynku oraz od budynków dookoła, a także od końca działki.

To właśnie te zaostrzenia sprawiają, że jest ona bezpieczna dla środowiska oraz tak skuteczna. Jeśli jednakże nasza działka wypełnia niezbędne wymagania, opłaca się skorzystać z tego rozwiązania. Sprawi to, że zaoszczędzimy w ciągu roku sporo pieniędzy, a także będziemy bardziej ekologiczny. Bycie ekologicznym jest przecież w modzie!