Jak sprowadzać do kraju produkty z Chin? Kilka wskazówek dla firm

Wymiana gospodarcza Polski z Chinami od kilku lat kwitnie. Tylko w 2013 roku import chińskich produktów do naszego kraju osiągnął prawie piętnaście mld euro!

Polski z Chin wysyłane są głównie sprzęty mechaniczne i elektroniczne, produkty włókiennicze oraz odzież, obuwie i dodatki. Jeśli chcemy zacząć importować wyroby z Chin, na początek powinniśmy trafić na wiarygodnego partnera. Kontakt możemy nawiązać za pośrednictwem wielu stron internetowych. Na części z nich znajdziemy wyłączne zweryfikowane przedsiębiorstwa, oznaczone stosownym certyfikatem.

Bezcennym źródłem informacji są też po prostu wyszukiwarki internetowe. Po wybraniu warunków współpracy z daną firmą, otrzymamy rachunek oraz zasady dotyczące dalszych opłat. Najpowszechniejszą formą jest międzynarodowy przelew SWIFT. Warto mieć na uwadze, że okres jego realizacji może wynieść nawet 2 tygodnie. Towary kupione w Chinach trafią do nad poprzez kuriera, poprzez transport lotniczy ewentualnie morski. Najszybciej trafi do nas towar przekazany przesyłką kurierską. Należy jednak mieć na uwadze, że to jednocześnie najkosztowniejsza ewentualność. Jeśli zdecydujemy się na transport ograniczniki prędkości lotniczy, na przesyłkę będziemy oczekiwać od siedmiu do czternastu dni roboczych.

Kontenery

Źródło: sxc.hu

To też najpowszechniejszy patent na import z Chin. Jak tylko chiński partner wyśle przekaz, zamawiający otrzyma tak zwany air waybill. Pismo zawiera szczegóły dotyczące numeru nadania i przewoźnika. W dopełnieniu wszelkich procedur pomoże nam specjalistyczna agencja celna. Jej obsługa odbierze nasz przekaz, przygotuje niezbędne dokumenty i przekaże produkt do odbioru.

Należy pamiętać, że import z Chin wiąże się z wysokim cłem. Wysokość opłat uzależniona jest od typu produktów.

Jeżeli szukasz interesujących informacji na opisywany temat, odwiedź kancelaria adwokacka Lubin nas, a na pewno przeczytasz ciekawe fakty.

W rozliczeniu się z ceł może pomóc nam agencja celna. Na podstawie dokumentów, jej pracownicy zredagują zgłoszenie celne i nawiązują kontakt w imieniu zamawiającego z urzędem celnym. Skorzystanie z usług agencji, to dla osoby zamawiającej znaczna pomoc w załatwieniu wszelkich formalności związanych z kwestiami celnymi.